Yaşadığınız çevrede yapılan geleneksel el sanatlarını araştırınız.

Yaşadığınız çevrede yapılan geleneksel el sanatlarını araştırınız. Yaşadığınız çevrenin geleneksel el sanatlarıyla ülkemizin diğer yerlerinin geleneksel el sanatlarını benzerlikler ve farklılıklar yönünden karşılaştırınız. Edindiğiniz bilgileri sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Her bölgenin kültürel özelliklerini oluşturan el sanatları, halk oyunları, yemekleri, türküleri, düğünleri Türkiye’nin eşsiz kültür hazineleridir. Yurdumuzun çeşitli yerlerinin kültürel özellikleri arasında benzerliklerin yanında farklılıklar da vardır. El sanatlarımız her yörenin kültürel zenginliğini yansıtır. Geleneksel el sanatlarımız, kültürel zenginliğimizin yanı sıra estetik olarak da Türk sanatının güzel örnekleridir.

Ankara’nın Beypazarı ilçesinde yoğun olarak yapılan gümüş işlemeciliği (telkari), ince gümüş tellerin bükülüp şekillendirilmesiyle yapılır. Yüzük, küpe, kolye, bilezik gibi takı ürünleri gümüş işlemeciliğinin en güzel örneklerindendir.

Tarihi çok eskilere dayanan Kütahya çinileri, dünyaca ünlü eşsiz güzellikte sanat eserlerindendir. Kültürümüzün önemli bir parçası olan Kütahya çinilerinde vazo, tabak ve bardaklardaki desenleri çini ustaları elle çizerler.

Ülkemizin her yöresinde farklı motif ve biçimlerde görülen iğne oyaları, Türk kadının zarafet ve estetik yönlerinin bir göstergesidir. Yazma, minder, yastık ve örtülerin kenarlarında eşsiz güzellikleriyle yer alır.

Oltu taşı, Erzurum’un Oltu ilçesinden çıkarıldığı için bu ismi alır. Taşın işlenmesiyle tespih, yüzük, kolye, küpe gibi ürünler yapılır.

Eskişehir’de çıkarılan lüle taşı işlenerek takı ve süs eşyası yapımında kullanılır. Herkesi kendisine hayran bırakan bu ürünler kültürümüzün bir parçasıdır.

Türk insanı dokuduğu halılara acılarını, özlemlerini, sevinçlerini yansıtmıştır. İs­parta, Uşak, Niğde, Nevşehir, Aksaray, Konya önemli halıcılık merkezlerindendir.

Bir Cevap Yaz.