Yaşadığım yerin ekonomiye katkısı nedir?

YAŞADIĞIM YERİN EKONOMİYE KATKISI

Günlük hayatımızda çeşitli ürünler satın alırız. Satın aldığınız ürünleri inceleyiniz, hepsi ülkemizde mi üretilmiştir?

İnsanların çok çeşitli ihtiyaçları vardır. Ülkeler, insanların ihtiyaçlarını karşılamak için üretim yapar. Bir ülkenin bölgeleri arasında, yetiştirilen ürün ve üretilen mallar bakımından farklılıklar vardır. Bu durum ülkeler için de geçerlidir. Ülkeler kendi ülkelerinde üretilemeyen veya talebi karşılanmayan ürünleri başka ülkelerden alır. Kendi ürettikleri ürünleri de başka ülkelere satar. Böylece ülkeler arasında ticaret ortaya çıkar. Ülkeler arasındaki ticaret kaçınılmazdır. Çünkü her ülkenin kaynakları, teknolojisi, insan gücü birbirinden farklıdır. Türkiye de diğer ülkeler gibi ihtiyaç duyduğu petrol, doğal gaz, elektronik cihazlar
gibi ürünleri ithal ederken ihtiyaç fazlası olan fındık, buzdolabı, otomobil, çeşitli makineler, tekstil ürünleri vb ihraç eder.

İthalat ve ihracatın ne olduğunu örnek vererek açıklayınız.

Ülke ekonomisinin kalkınmasında ihracat önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle ihracatın arttırılması, ithalatın azaltılması hedeflenir. Türkiye’nin dışarıdan aldığı ürünler, sattıklarından daha fazladır. Bu durum ülke ekonomisini olumsuz etkilemektedir. Ülkemiz oldukça geniş sınırlara sahiptir. Ülkemiz tarım, hayvancılık ,madencilik, sanayi ve turizm yönünden farklı özelliklere sahiptir. Bu nedenle ülkemizde üretilen ürünler çok çeşitlidir. Bu ürünlerin ihracatını arttırmak için yapılacak
çalışmalar hem o yerin ekonomisine dolayısıyla ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır.

Aşağıda çeşitli illerimizin ihracata katkılarını örneklerle inceleyelim.

Peştamal Dünya Pazarına Açıldı

Denizli’nin Tavas ilçesine bağlı Kızılcabölük beldesinde 650 yıldır geleneksel yöntemlerle üretimi sürdürülen el dokuması peştamal, ABD, İngiltere, İtalya, Fransa, Almanya, Avustralya gibi ülkelere ihraç ediliyor.

Yöre sakinleri, geleneksel yöntemle üretilen peştamalın yıllarca renk kaybetmeden kalabilmesi, tamamen pamuk olması, havludan hafif olması, hanımların çantasında fazla yer kaplamaması nedeniyle tercih edildiğini söyledi. Dokudukları kumaşın Truva gibi tarihi filmlerin kostümlerinde kullanıldığını belirten yöre sakinleri, Osmanlıdan bugüne bu geleneği sürdürdüklerini, ürettikleri ürünlerin büyük çoğunluğunu ihraç ettiklerini söyledi.

Denizli de üretilen peştamalın ülke ve Denizli’nin ekonomisine katkısı ne olabilir?

Komşuların Mutfak Alışverişi Edirne’den

Edirne, hafta sonları Bulgaristan ve Yunanistan’dan alışveriş için günübirlik gelen komşuları ağırlıyor. Yunanlılar ise ekmek, yufka, baklava almadan dönmüyor. Valilik ve Edirne Ticaret Odası, ‘‘AB ile Sınırötesi işbirliği Çalışmalar’’ kapsamında Bulgaristan ve Yunanistan’la yeni projelere hazırlanıyor. Sınır ticareti Edirne ekonomisinin itici güçlerinden biri. Bulgaristan ve Yunanistan’dan vize almadan günübirlik gelenler, sebzeden ekmeğe, deriden tavuğa birçok ürünü satın alıyor. Edirne Sebze
Meyve Hali neredeyse her gün kapılarını ‘‘bagaj ticareti ’’ yapan Bulgarlarla açıyor. Hafta sonu tarihi Alipaşa Çarşısı’na gittiğinizde Türkçe Yunanca’ya karışıyor. Hal ve çevresindeki dükkanlar Bulgarca, Alipaşa Çarşısı ve çevresi Yunanca tabelalarla dolu.

Edirne‘nin Yunanistan sınırında olması kentin ekonomisini nasıl etkilemiştir?

Köylülere 1 milyon TL Kazandırdı

Ormanlık alanlarda doğal ortamda yetişen, genellikle ilaç sanayisi, başta olmak üzere kimya, boya, kozmetik gibi birçok alanda ham madde olarak kullanılan defneden, bu yıl orman köylülerinin 1 milyon TL civarında gelir elde ettiği bildirildi. Adana Orman Bölge Müdürü, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, odun dışı orman ürünlerinde Türkiye’nin önemli potansiyele sahip olduğunu söyledi.

Toplandıktan sonra İzmir’e gönderilen ve buradan da Avrupa ve ABD’ye ihraç edilen defne yaprağının üretiminde Türkiye’nin dünyada ilk sırada yer aldığını anlatan Bölge Müdürü, defnenin başta ilaç sanayisi olmak üzere gıda, kimya, boya ve kozmetik gibi birçok alanda hammadde olarak değerlendirildiğini kaydetti.

Köylüler Adana’nın hangi ürününü ekonomiye kazandırmıştır? Bunu yaparken Adana’nın hangi coğrafi özelliğinden faydalanmışlardır?

Arap Turistlerin Tercihi Doğu Karadeniz! Tabelalar Bile Değişti…

Körfez ülkelerinden gelen Arap turistler sayesinde Doğu Karadeniz’e gelen turist sayısı, yatak kapasitesi ve yabancılara gayrimenkul satışlarında artış meydana geliyor. Doğu Karadeniz’de alternatif turizmde öne çıkan Rize, son yıllarda turistlerin, özellikle de Arapların gözde mekanları arasında yer alıyor. İl Kültür ve Turizm Müdürü, Rize’yi ziyaret eden turist sayısının her geçen gün arttığını, yabancı turistler arasında özellikle Arap turistlerde önemli bir artış gözlemlendiğini belirtti. Arapların yeşili ve doğayı sevdiğini ifade eden il turizm müdürü, ‘‘Son yıllarda Arapların ilgisi Rize’deki turizm hareketliliğini arttırıyor. Arap turistler kum ve güneş turizminin yanında önemli bir alternatif olan doğa, kültür ve tarih turizmine önem veriyor. Rize bu açıdan çok zengin bir yapıya sahip. Doğal yürüyüş parkurları, endemik çeşitlilik, şelaleler, göller, tarihi ve kültürel yapıları ile önemli bir turizm zenginliğine sahibiz. Kısacası Araplar, doğa ve kültür turizmin başkenti Rize’de huzur buluyorlar.’’ sözlerine
yer verdi.

Sizce Arap turistler neden Karadeniz’i tercih etmiş olabilirler?

Isparta’dan 30 Milyon Avroluk Gül İhracatı

Dünya gül yağı üretiminin yüzde 65’ini Isparta karşıladı. Gül yağı üretiminden 30 milyon avro gelir elde edildi. Türkiye’nin gül ürünlerinde lider konumda bulunduğunu dile getiren Gül ve Gülyağı Satış Kooperatifi (GÜLBİRLİK) Genel Müdürü şöyle konuştu: ‘‘Elde edilen gülden yaklaşık bin 300 kilogram gül yağı ile 15 ton civarında katı gül yağı elde edildi. Bu üretim miktarı dünyadaki parfümeri sektörünün ihtiyaçlarını dikkate aldığımızda önemli bir kısmının Isparta’dan karşılandığı anlamına gelir. Bu yönüyle de Türkiye, gül ürünlerindeki liderliğini sürdürmeye devam ediyor.’’

Gülün sadece bölge ekonomisine değil, Türkiye ekonomisine de çok büyük katkı sağladığını anlatan Genel Müdür, bölgeden başta Fransa olmak üzere ABD, Kanada, Japonya ve Suudi Arabistan’ın da aralarında olduğu 15 ülkeye ihracat yapıldığını kaydetti.

Ispartalılar gül ürünlerinin ihracatını arttırmak için ne tür çalışmalar yapabilirler?

Aşağıdaki soruları okuyarak cevaplarını yazınız.

Yaşadığınız yerin ülke ihracatına katkısı nedir? Araştırarak yazınız.

Yukarıda okuduğunuz örneklerde olduğu gibi sizin yaşadığınız ilde ihracat gelirlerimize katkı sağlayacak çeşitli ürünler ve imkânlar vardır. Bu konuda bir araştırma yapınız. İhracatı arttırmak için başka neler yapılabileceğini düşünerek fikirlerinizi yazınız.

Bir Cevap Yaz.