Yaşadığım Yerdeki Ekonomik Faaliyetler

YAŞADIĞIM YERDEKİ EKONOMİK FAALİYETLER

Çevrenizde hangi ekonomik faaliyetler yapılıyor?

İnsanlar, günlük yaşamlarını devam ettirebilmek için pek çok şeye ihtiyaç duyarlar. Giyinme beslenme, barınma, sağlık gibi ihtiyaçlarının tamamını kendileri karşılayamazlar. Bu nedenle bazı ihtiyaçlarını satın almak zorunda kalırlar. Bu durum ekonomi faaliyetlerinin doğmasını sağlamıştır. İnsanlar bazı ekonomik faaliyetlerde çalışarak ürünler elde ederler. Tarım, sanayi, madencilik ürün elde edilen faaliyetlerdendir. Bazı iş kollarında ise yeni bir ürün elde edilmez, hizmet üretilir. Eğitim, sağlık, haberleşme, bankacılık, ulaşım gibi faaliyetler buna örnek verilebilir. Farklı coğrafi özelliklere sahip olan ülkemizde ekonomik faaliyetlerde buna bağlı olarak çeşitlilik gösterir. Bir bölgedeki ekonomik faaliyetleri o bölgenin coğrafi özellikleri belirler. Yer şekilleri, iklim,yer al ve yer üstü zenginlikleri, ulaşım kolaylığı ekonomiyi etkileyen coğrafi özelliklerden bazılarıdır.

Aşağıda bununla ilgili örnekleri göreceğiz.

Tarım

Verimli topraklara ve elverişli iklime sahip, sulama imkanları olan yerler tarım için elverişllidir.

Sanayi

Ulaşıma elverişli ve büyük şehirlerin yakınındaki yerler fabrikalar kurmak için uygundur.

Turizm

Yaz mevsiminin uzun sürdüğü denize kıyısı olan yerler turizm faaliyetleri için elverişlidir. Doğal ve tarihi zenginliklere sahip yerlerde de turizm gelişir.

Hayvancılık

Tarım için elverişli geniş düzlüklerin olmadığı ve çayırların geniş yer kapladığı yerler hayvancılık için elverişlidir.

Madencilik

Madenler bakımından zengin yerlerde madencilik yapılır.

Hizmet

Nüfusu fazla olan yerlerde sağlık, eğitim, ulaşım gibi hizmet sektörleri gelişmiştir.

Sıra Sizde

Yandaki resimde farklı coğrafi özelliklere sahip yerler görüyorsunuz. Bu yerlerde hangi ekonomik faaliyetler yapılabilir? Yazınız.

Yaşadığınız yerde yapılan ekonomik faaliyetleri araştırınız. Bu faaliyetlerin yapılmasında etkili olan coğrafi özellikler nelerdir, yazınız.

Bu yazı gönderilmiş Genel. Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yaz.