Yakın çevrenizde düzenlenen geleneksel şenliklerle ilgili araştırma yapınız.

Yakın çevrenizde düzenlenen geleneksel şenliklerle ilgili araştırma yapınız. Araştırma sürecinde aşağıdaki soruların cevaplarını bulmaya çalışınız. Elde ettiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.
– Bu şenliklerde neler yapılır?
– Bu şenlikler insanların bir arada yaşamasına katkı sağlar mı? Nasıl?

Nevruz, Türkiye ile birlikte Türk Cumhuriyetlerinde İran, Irak gibi ülkelerde kutlanan bahar bayramıdır. Nevruz ilkbaharla birlikte yeni yılın gelişini temsil eder. Mart ayında kutlanan Nevruz’da insanlar halkoyunları oynar, en güzel kıyafetlerini giyer ve geleneksel yemeklerini yapar. Sevinç ve coşku içinde kutlanan Nevruz’da ateş üstünden atlanır.

Geçmişten günümüze değişim ve süreklilik gösteren yaylacılık, zamanla hayvancılıktan çok tatil, dinlenme ve eğlence amacıyla yapılmaya başlanmıştır. Günümüzde insanlar, yaz mevsiminde yapılan yayla şenliklerinde bir araya gelip geleneklerini yaşatırlar. Yayla şenliklerinde birlikte yemekler yenir, halkoyunları oynanır, konserler verilir, yarışmalar düzenlenir. Şenlikler, insanların birlikte yaşamasında önemli bir kültürel öge olarak yaşamaya devam etmektedir.

Hıdırellez, ülkemizde kutlanan önemli günlerden biridir. İnsanlar her yıl sıcak gün­lerin başlangıcı olarak 6 Mayıs’ta Hıdırellez’i kutlarlar. Anadolu’nun birçok yerinde insan­lar Hıdırellez’i kutlamak için su kenarlarında, ağaçlık ve yeşil alanlarda toplanırlar. Ön­ceden hazırladıkları yemekleri yer, oyunlar oynar ve sohbet ederler. Bu bayramda in­sanların iyi dileklerinin kabul olunacağına, talihlerinin açılacağına ve evlerine bereketin geleceğine inanılır. Hıdırellez, yüzyıllardır kültürümüzde devam eden canlı bir gelene­ğimizdir.

Bir Cevap Yaz.