Uzay kirliliğinin olmaması için neler yapılabileceği ile ilgili önerilerinizi balık kılçığının sağındaki…

Uzay kirliliğinin olmaması için neler yapılabileceği ile ilgili önerilerinizi balık kılçığının sağındaki kutulara, çözüm yollarını da balık kılçığının solundaki kutulara yazınız.

Teknolojinin ilerlemesi ile Dünya çevresinde dolaşan yapay uydu sayısı hızla artmıştır.

Uzaya fırlatılan roket sayısı yaklaşık 5250’ye, Bu roketlerin yörüngeye yerleştirdiği yapay uydu sayısı yaklaşık 7500’e, Halen uzayda olan uydu sayısı yaklaşık 4300’e,

Bunların arasında ömrü tükenmiş uyduların yanı sıra uzay roketlerinin uzaya bıraktıkları parçalar ve yörüngede oluşan patlamaların artıkları da vardır.

Yörüngedeki uyduların büyük bir kısmının ömrü tükenmiştir. Bu uydular, şu anda uzayda başıboş dolanmaktadırlar. Tüm bu işe yaramayan cisimler, roket parçaları, ölü uydular, yakıt tankları ve uzay aracı artıkları günümüzde Dünya çevresinde dolanan bir çeşit hurda yığını oluşturmuştur. Bugün uzay araştırmaları tüm hızıyla sürmektedir. Yörüngedeki bu hurda yığını da aynı hızla büyümeye devam etmektedir.

Yüksek hızlarda başıboş dolaşan enkaz parçaları, uzay yürüyüşü yapan astronotlar ve Dünya için tehlike oluşturmaktadır. Yörüngedeki enkaz parçalarının gök bilimcilerde yarattığı başka bir kaygı da gelecekteki uzay araştırmalarıyla ilgilidir. Enkaz parçalarının artmasından ve bir dizi zincirleme çarpışma başlatmasından endişe edilmektedir. Bu çarpışmalar sonucunda büyük parçalar binlerce küçük parçaya dönüşecek ve döküntü sayısı da artacaktır. Bu artış, bir gün uzay çalışmalarına uzun bir süre ara verilmesine neden olacaktır.

“Çöpçü” Uzay Aracı Geliştirildi

Lozan’da bulunan Teknoloji Enstitüsü Uzay Merkezi, Dünya’nın yörüngesinde bulunan bazı uzay çöplerinin temizlenmesi için bir proje geliştirdi. Bu proje kapsamında yakıt tankları, uydu parçaları ve görevlerini tamamlayan uydular gibi büyük atıklar çöpçü uzay araçları tarafından toplanacak. Bu aracın görevi eski uydulardan birini yörüngeden indirmek olacak. Uzay aracının gönderilmesi birkaç aşamada gerçekleştirilecek. Buna göre ilk aşamada uyduyu taşıyan bir uzay mekiği bir jet uçağının üzerine sabitlenecek. Uçak havalandıktan sonra yaklaşık 10 kilometre yükseklikte uzay mekiği uçaktan ayrılıp yükselmeye devam edecek. Uzay mekiği 80 kilometre yüksekliğe ulaştığında, çöpçü uzay aracının içinde bulunduğu kapsül serbest bırakılacak. Ardından kapsülden ayrılan çöpçü uzay aracı yörüngeden indirilecek olan uyduya doğru ilerleyecek. Uyduyu yakaladıktan sonra onu atmosfere geri getirecek. Atmosfere giren her iki araç da parçalanacak.

Bir Cevap Yaz.