Üretim serüvenleri nelerdir?

ÜRETİM SERÜVENİ

Kullandığınız bir ürün size ulaşıncaya kadar hangi aşamalardan geçmiş olabilir? Söyleyiniz.

Tükettiğimiz yiyecekler, okulda oturduğumuz sıralar, giydiğimiz kıyafetler, oyuncaklar ve birçok araç ve ürün bize ulaşana kadar pek çok aşamadan geçer. Bunlardan bir kısmı hiçbir işlem uygulanmadan doğrudan tüketilir. Süt, yumurta, ıspanak, domates işlenmeden tüketilebilen ürünlerdendir. Ürünlerin bir kısmı da işlenerek başka bir ürüne dönüştürülür. Örneğin tarladan toplanan şeker pancarı, fabrikada işlenerek şeker haline getirilir.

Aşağıda süt ve işlenmiş hali olan peynir örnek olarak verilmiştir. Siz de ürünlerin işlenmemiş ve işlenmiş haline örnekler veriniz.

BUĞDAY TANESİNİN YOLCULUĞU

Ben bir buğday tanesiyim. Anadolu’nun bir köyünde güz rüzgarları eserken ekildim toprağa. Üzerimden geçen karakışa
rağmen sessizce bekledim. Bahar gelince bir başağın üzerinde çoğaldım serpildim. Yaz boyu güneş ısı bedenimi. Olgunlaşıp sararınca çiftçi hasat etti , harman etti beni. Doldurdu bir çuvala, yüklendik kamyonlara. İlk durağım değirmenler…
Öğütüldüm un haline getirildim. Tekrar dolduruldum çuvala bu kez yolculuğum fırınlara… Fırıncı beni suyla yoğurdu hamur yaptı. Sıcacık fırında pişip ekmek oldum şimdi de. Yolculuğum bitmemiş meğer, sabahın erken saatlerinde düştüm yine yollara. Son durağım mahalledeki bakkal. Eğer sabah kahvaltısında sofrandaysam uzun bir yolculuktan sonra ulaşmışım demektir sana.

Metinde anlatıldığı gibi ekmek soframıza gelene kadar pek çok aşamadan geçer. Yandaki görselleri inceleyerek ekmeğin üretim dağıtım-tüketim aşamalarını söyleyiniz.

KAĞIDIN MACERASI

Günlük hayatımızda kullandığımız kağıdın ağaçlardan elde edildiğini biliyorsunuz. Peki kocaman ağaçlardan nasıl kağıt yapıldığını biliyor musunuz ? Hadi gelin birlikte öğrenelim:

Ağaçların kesilmesi: Ağaçlar kesilir ve kütük parçalarına ayrılarak kağıt yapılacak yere taşınır. Ağaçların temizlenmesi: Ağaca zarar vermeksizin kabuklar soyulur. Böylece düz bir yüzey elde edilir. Ağaçların hamur haline getirilmesi: Soyulmuş kütükler suyun içine konulduğunda yumuşar. Öğütücünün içine aktarılan hamur üzerine kimyasal maddeler eklenerek karıştırılır ve sonra hamur beyazlatılır.

Ağsı yapı oluşturma: Bant üzerine dökülen hamurun içinden su çekilir ve kurur. Bir silindir sayesinde ağsı bir yapı oluşturmak amacıyla ezilir.

Son silindir: Silindirler aracılığıyla hamur daha fazla ezilir ve bu aşamada ince bir yapıya bürünmesi sağlanır.

Kurutma: Hamur iyice kurutulur. Kağıtlar düzleştirilir ve istenilen boyutlarda sayfalara ayrılması amacıyla kesme işlemi yapılır. Paketlenen kağıtlar taşıma araçlarına yüklenip kırtasiyelere, basım evlerine götürülür. Şimdi kağıt artık senin elinde bir defter bir kitap ya da gazete olabilir.

Ağaçların kesilmesine üzüldüyseniz size iyi bir haberimiz var! Günümüzde kağıtlar çoğunlukla atık kağıtlardan yapılıyor. Atık kâğıtlar, hamur hâline getirilerek geri dönüştürülüyor. Böylelikle kâğıt üretimi için ağaç kesmek gerekmiyor. 1 ton kâğıt ve kartonun geri dönüşümü ile 17 ağacın kesilmesi önleniyor. Atık kağıtların yeniden kâğıt elde etmek için kullanılmasıyla çevre daha az zarar görüyor. Böylelikle diğer atıklardan hava kirliliği, su kirliliği, su kullanımı azalıyor.

Kağıdın geri dönüşümünü gerçekleştirmek için atıkları evde ve okulda ayrı biriktirmemiz çok önemlidir. Çöplere karışan kağıtlar kirlenir. Besin bulaşmış kağıtlar ıslanmış kağıtlar geri dönüştürülemez.

Aşağıda verilen ürünlerden birini seçip üretim, dağıtım, tüketim aşamalarını araştırarak şemasını çiziniz. Gerekirse yeni kutucuklar çiziniz.

TOP GÖMLEK HALI AYAKKABI BİSKÜVİ

Bir Cevap Yaz.