Turizm Önyargıları Değiştirir mi?

TURİZM ÖN YARGILARI DEĞİŞTİRİYOR

Aşağıdaki çocukların konuşmasını okuyarak fotoğrafın altındaki soruyu cevaplayınız.

Ailemle farklı ülkelere seyahat etmeyi seviyorum. Türkiye’ye geldiğimde de yine bir arkadaş edindim. Türkiye’ye geldiğimde tatil yaptığım otelde Erdem’le tanıştım. Farklı diller konuşmamıza, bambaşka kültürlere sahip olmamıza rağmen Erdem’le çok iyi anlaştık.

Tom’un ülkesinde satranca ‘’chess (çes)’’deniliyormuş. Onunla bu oyunu oynarken birbirimizi tanıdık ve çok sevdik. O ülkesine döndüğünde de internet üzerinden satranç oynamaya devam edeceğiz.

Farklı kültürlere sahip bu iki çocuk hangi yolla tanışmış ve arkadaş olmuştur?

İnsanlar, dinlenmek, eğlenmek, alışveriş yapmak gibi amaçlarla seyahat ederler. Turizm olarak adlandırılan bu gezilere katılan kişilere ‘‘turist’’ adı verilir. Turizmde insanlar yaşadıkları yerden ayrılarak başka bir yere veya ülkeye giderler. Orada belli bir süre kalır, kendi ülkelerine dönerler. Bu faaliyet ülke içerisinde yapılıyorsa ‘‘iç turizm’’ ülkeler arasında yapılıyorsa ‘‘dış turizm’’ olarak adlandırılır.

İnsanlar başka hangi amaçlarla seyahat ederler?

Yurt dışında nereye seyahat etmek istersiniz? O ülkeyi ve insanlarını tanımak size neler kazandırır?

Kaş – Meis Komşu Kapısı Oldu

Antalya’nın Kaş ilçesi’nin güneyinde bir kaya gibi yükselen Yunanistan’a bağlı meis adası vize sorunun çözülmesinin ardından Türkler tarafından sıkça ziyaret edilmeye başlandı.

Türklerin Meis Adası’na gelmesinden memnun olduklarını belirten Meis Belediye Başkanı, “Türk vatandaşlarının adamıza ve diğer Yunan adaları’na bir günlüğüne de olsa gelmesi, esnafımıza büyük ekonomik katkı sağlayacaktır. Adamızdaki canlılık Türk vatandaşlarının gelmesiyle arttı. Ayrıca artan bu ilişkiler, bazı ön yargıları ortadan kaldıracak. Dostluk gelişecek.” diye konuştu. Meis Adası’na ilk kez giden bir Türk turist ise, “Çok güzel bir Yunan adasını ziyaret ettik. Yemeklerin tadı, lezzeti her şey mükemmeldi.” dedi. Meis Adası’na gidenlerden bir Türk turist de, “Yaklaşık 15 yıldır Kaş’a geliyordum. Meis’i uzaktan görürdüm hep. Vizenin kalkmasından sonra bu sene gitme imkanı buldum. Şu an Kaş’a döndük. Tamamıyla kendi ülkeme gitmiş, kendi insanımla birlikte olmuş gibi hissediyorum.” dedi.

Bu seyahatin iki ülke arasındaki ilişkilere katkısı ne olabilir? Tartışınız.

Turizm halklar arasında kültürel etkileşimin en önemli araçlarından biridir. Turizm farklı bölgelerden ya da farklı ülkelerden insanları bir araya getirir. İnsanların birbirlerini daha iyi tanımalarınıcve daha çok sevmelerini sağlar. Bugün, çok sayıdacinsan seyahat ediyor ve farklı kültürleri tanıma fırsatı buluyor. Turizmin gelişmesi ve turist sayısının aynı oranda artması, farklı kültürlerden insanların barış içerisinde yaşamasına önemli bir katkıdır.

Haberi okuyarak ilgili soruları cevaplayınız.

Bodrum’u Gören Yabancılar Bodrum’dan Ayrılamıyor

Türkiye’nin gözde turizm merkezlerinden Bodrum ve beldeleri yabancılar için cazibe merkezi haline geldi. Doğal ve kültürel zenginliklerin olduğu, maviyle yeşilin iç içe geçtiği ilçeyi gören turistlerin bir bölümü ilçeden ayrılamıyor. Muğla’nın Bodrum ilçesine tatil için geldikten sonra doğal ve kültürel zenginliklerini gören turistlerden bazıları bu ilçeye yerleşiyor. Zamanla
Türk gelenek ve göreneklerine alışan yabancılar, ilçedeki sosyal sorumluluk projelerinde de yer alıyor.

Yaklaşık 7 yıldır Turgutreis beldesinde yaşayan bir İngiliz, Bodrum’u ve Türkiye’yi çok sevdiğini belirterek, ”Doğası, insanları, yemekleri, her şeyi çok güzel. Burada kendi inançlarımızı gayet rahat bir şekilde yaşayabiliyoruz. Türklerin de inançlarına saygı gösteriyoruz. Onlar da bizim inançlarımıza saygı gösteriyorlar. Burada sevmediğim bir şey yok. En çok yemekleri, yemeklerden
de köfteyi seviyorum. Türk kahvesini çok beğeniyorum.” dedi.

Turgutreis’e yerleşen yabancılardan bir İskoç, eşiyle birlikte 10 yıl önce Bodrum’a yerleştiğini söyledi. Bodrum’a yerleşmeden önce tatil için de geldiğini ifade eden İskoç: ”Kendi ülkemizde yaşamak stresli. Burada özgür bir ortamda yaşıyoruz ve çok mutluyuz. Türk yemekleri çok güzel. Ayrıca burası yaşamak için çok ucuz bir ülke, kendi ülkemize göre. Türk gelenek ve göreneklerini çok seviyor buna saygı duyuyoruz. Burada ailelerin çocuklarına ne kadar sahip çıktıklarına tanık olduk. Özellikle bu durum çok hoşumuza gidiyor. Aileler birbirine çok bağlı. Burada en fazla çayı seviyoruz, çok güzel.” diye konuştu.

1. Haberde adı geçen kişiler Türkiye’yi ve Türkleri hangi yolla tanımışlar?
2. Türklerin hangi kültürel özelliklerinden etkilenmişler?
3. Neden Türkiye’ye yerleşmeye karar vermişler?
4. Buraya yerleşen yabancıların hayatlarında ne gibi değişimler yaşanmıştır?

Bir Cevap Yaz.