Toplum için Çalışıyorum

TOPLUM İÇİN ÇALIŞIYORUM

İçinde yaşadığınız toplumun ne gibi ihtiyaçları vardır, bu ihtiyaçların karşılanması konusunda neler yapabilirsiniz?

Ülkemizde ve dünyada pek çok toplumsal sorun yaşanmaktadır. İşsizlik, yoksulluk, trafik, göç, salgın hastalıklar, israf, çarpık kentleşme ve çevre kirliliği bunlardan bazılarıdır. Bu sorunlar insan yaşamı için büyük tehditler oluşturmaktadır. Çözümü için de ulusal ya da uluslara arası boyutta çaba gerekmektedir.

Toplumsal sorunların çözümünde bireysel çabalar önemlidir. Her bireyin kendi yapabilecekleri doğrultusunda sorunların çözülmesine katkıda bulunma sorumluluğu vardır. Çevrede yaşanan sorunların farkında olmak, sorunları yaşayan insanların
neler hissettiğini anlayabilmek gerekir. Engellilerin sorunlarına duyarlı bir kişinin neler yaptığı ile ilgili haberi okuyalım.

Genç mucidin icadı engelliler için yeni bir umut oldu

26 yaşındaki Türk mucit Mehmet Türker’in icat ettiği cihaz, engellilerin umudu oldu. Cihaz sayesinde engelliler ellerini kullanmadan sadece kafa hareketleriyle bir telefonu, tableti , bilgisayarı, TV’yi kullanabilecek.

Türker, neden böyle bir proje yapma gereği duyduğunu şu şekilde aktardı: “Bir arkadaşımız denize atlaması sonucunda boyun felci oldu. Arkadaşımızın hayatını kolaylaştırmak için çözüm arayışına girdik. Başlangıçta ticari olarak üretmek amacımız yoktu. Fakat diğer engelliler de yararlansın diye seri üretime başladık.’’

Hastanın başkasına ihtiyaç duymadan bütün işlerini yapacak şekilde projeyi geliştirmeyi hedeflediğini söyledi.

Haberde adı geçen buluş engellilerin hayatını ne kadar kolaylaştırabilir? Tartışınız. Siz engellilerin hayatını kolaylaştırmak için neler yapmayı düşünürsünüz?

Toplumsal sorunlar çoğu kez o toplumla sınırlı kalmaz. Toplumda ve dünyada yaşanan sorunlara çözüm bulunmadığı sürece bizleri de etkileyeceği bilinmelidir. Bu nedenle toplumsal duyarlılık gereklidir. Duyarlılık insan olmanın bir gereğidir. Sorunlara duyarlı olmak, insanlığa duyarlılık demektir. Örneğin “Deprem felaketini yaşayan insanların bir günü nasıl geçiyor, sıkıntıları nelerdir, onlar için neler yapılabilir?” düşüncesinde olmak, duyarlılık göstergesi olur. Aşağıda bu konuda duyarlı kişilerin neler yaptıklarına dair bir örnek okuyacaksınız.

Türk Tasarım Ekibine Üç Madalya

Toplumların gündelik hayatlarında yaşam kalitesini arttıran ve küresel problemlere çözüm öneren ürünleri tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla düzenlenen “Avrupa Ürün Tasarım Ödülleri” yarışmasının sonuçları açıklandı. ODTÜ Öğretim Üyesi Hakan Gürsu ve Designnobis ekibi, tasarladıkları endüstriyel ürünler ile biri altın olmak üzere üç ödüle layık görüldü.

“Sığınmacı Barınma Ünitesi” tasarımı “Sosyal Sorumluluk İçin Tasarım” kategorisinde gümüş madalya aldı. Savaş veya doğal afet sonrası durumlarda kullanılmak üzere geliştirilen sığınmacı barınma ünitesi, çadır gibi geçici çözümlerin ötesinde güvenlik, kişisel alan ve korunma sağlıyor. Dört kişilik bir ailenin temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek yaşam alanı sunan ünite, eşyalarıyla birlikte kuruluma hazır bir paket olarak geliyor.

Duş ve tuvalet modülü de bulunan ürün, çatıda yağmur suyunu toplayarak bunun temiz su olarak kullanılabilmesini sağlıyor.

Savaş ve afet durumlarında zor şartlar altında yaşayan insanlar için neler yapılabilir? Fikirlerinizi söyleyiniz.

Sosyal sorumluluk sahibi olmak, kendi sorumluluklarının ötesinde, kişinin tüm toplumu etkileyen konular da duyarlılık göstermesidir. Yaşadığımız topluma ve insanlığa karşı bazı sorumluluklarımız vardır. Sosyal sorumluluk birey ya da organizasyonlar tarafından gerçekleştirilir. Gelecek nesillere daha iyi bir yaşam bırakmak adına çevreyi temiz tutmak ve doğal kaynakları doğru kullanmak, eğitimin yaygınlaşmasını sağlamak , yaşlı, ya da korunmaya ihtiyacı olan kişilere yardımcı olmak
gibi bazı sosyal sorumluluk projeleri içinde yer alabiliriz. Aşağıda üniversite öğrencilerinin yaşadıkları bazı problemleri çözüm bulmak amacıyla yapılan bir sosyal sorumluluk projesi haberi okuyacaksınız.

Askıda Ne Var

Eski bir gelenek olan ‘Askıda ekmek’ uygulamasından esinlenen oluşum, gençlerin paylaşım kültürü kazanmasını, istedikleri kitabı okuyabilmelerini, daha fazla sosyal aktiviteye katılabilmelerini, kendilerini mümkün olan en iyi şekilde geliştirebilmelerini sağlamak için çabalıyor. “Paylaşmak güzeldir.” diyen ‘‘Askıda Ne Var?’’ adlı oluşum kendini şu satırlarla
anlatıyor:

“Bir üniversite öğrencisinin ekonomik sıkıntılarından dolayı çalışmak zorunda kalmasını istemiyoruz. Üniversiteli gençler, kendilerini en çok geliştirebilecekleri dönemde sadece hayatlarını devam ettirmek için çalışmak yerine bol bol şiir okumalı, iyilik peşinde koşmalı, tiyatro ve konsere gitmeli, yurtdışında staj yapabilmeli ki mezun olduklarında hem ülkeye hem de dünyaya daha fazla fayda sağlayabilsinler.” Oluşumun sitesine üye olduktan sonra askıda yemek bırakmak istediğiniz ili, restoranı ve menüyü seçip, yemek ısmarladığınız öğrenciye bir not yazabiliyor, ödemenizi kredi kartıyla yapabiliyorsunuz.

Habere göre üniversite öğrencilerinin yaşadığı başlıca problemler nelerdir? Haberde bu sorunları çözmek için nasıl bir çalışma yapılmıştır?

Sizde yaşadığınız toplumu ya da bütün insanlığı ilgilendiren bir sorun veya ihtiyaç belirleyiniz. Bu ihtiyacı gidermek için neler yapabileceğinizi planlayınız.

Sorun ya da ihtiyaç:
Neler yapılabilir?

D. Aşağıdaki soruların cevaplarını defterinize yazınız.

1. Ülkeler neden birbiriyle alışveriş yapmak zorundadır? Açıklayınız.

2. Ailenizde ya da çevrenizde yaşlı insanların ne gibi ihtiyaçları var? Bu ihtiyaçları karşılamak için neler yapabilirsiniz?

Bir Cevap Yaz.