Ticaret ve Teknolojinin birbirini etkilemesi nasıldır?

TİCARET VE TEKNOLOJİ

Aşağıda MÖ 5. yüzyılda kullanılan bir ticaret yolu olan Kral Yolu anlatılmaktadır. O dönemde kervanlarla yapılan ticarete tüccarlar ne gibi zorluklarla karşılaşmış olabilirler? Tartışınız.

Kral Yolu

Kral yolu deyince mermer döşeli, heykellerle süslü, altın meşalelerle aydınlatılmış ışıklı bir yol gelmesin aklınıza. Toprak zemine kimi yerlerde kum veya çakıl dökerek kimi yerlerde taş döşeyerek, çoğu yerde ise kayaları kesip düzelterek oluşturulmuş basit bir yolmuş. Yaklaşık 9 metre genişliğe sahip olan yolun üstünde 800 köprü ve ortalama 30 km’de bir olmak üzere 111 konaklama alanı bulunuyormuş. Bu konaklama alanlarında yolcular için konaklayacak yer, hayvanlar için ahırlar varmış. Böylece yolcular 28 km’de bir dinlenme ve at değiştirme fırsatı buluyormuş. Günde 25-30 km yürüyerek üç ayda kat edilen Kral Yolu‘nu atlı kuryeler 7-8 günde aşıyormuş. Kral Yolu sayesinde kervanlar Anadolu’nun zenginliklerini doğuya taşıyor, atlı kuryeler haberleri süratle iletiyor, devlet işleri sorunsuzca hallediliyormuş.

Günümüzde tırlar, trenler, gemiler ve uçaklar var. Bu ulaşım araçları sayesinde ürünler çok uzak ülkelere kısa sürede güvenli bir şekilde taşınabiliyor. Doğal gaz ve petrol gibi yakıtların taşınmasında boru hatları kullanılıyor. Ülkeler arası taşımacılığı kolaylaştırmak için yeni ulaşım projeleri üzerinde çalışıyorlar.

Ulaşım imkânları, satılan ya da alınan ürünün maliyetini doğrudan etkilemektedir. Ulaşımın güvenli ve hızlı olması, taşınan ürünlerin zarar görmeden ve bozulmadan yerine ulaşmasını sağlar. Bu da uluslararası ticarete ulaşım teknolojilerinin önemini artırmaktadır. Daha uzak, daha çok ülkeyle ticaret yapabilmesi için ulaşım teknolojilerinin daha da gelişmesi gerekir.

Ülkemizde ulaşım teknolojisini geliştirmek için başka neler yapılabilir?

Türk Meyveleri Dünya Sofralarını Süsleyecek

Türk yaş meyve, sebzelerini ihraç pazarına daha hızlı ulaştırmak ve değerinde satmak için hava kargo talebinde bulunan gıda ihracatçılarının çağrısına, Türk Hava Yolları’ndan olumlu yanıt geldi.

İhracatta var olabilmenin müşteriye ulaşma süresini kısaltmaktan geçtiğini belirten Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları
Birliği Başkanı , özellikle yaş meyve sebze sektörü gibi raf ömrü kısa olan ürünlerde bunun hayati olduğuna işaret etti.

Meyvelerin ve sebzelerin hava yoluyla taşınmasının ihracatımıza katkısı ne olacaktır?

Ülkeler arası ekonomik ilişkilerin kolaylaşmasında ulaşım kadar iletişim teknolojileri de etkili olmuştur. Eskiden istenilen bilgiye ulaşmak kolay değildi. Günümüzde ise telefon, internet gibi pek çok iletişim aracı var. Günümüzde iletişim için kullandığımız araçlar haberleşme dışında, ülkeler arasında yapılan ticaretin de önemli bir unsuru olmuştur. Bu araçlar sayesinde ihtiyacımız olan ürünün hangi ülkede ve hangi firma tarafından üretildiğini öğrenebiliyoruz. Elektronik ticaret adı verilen bu sistemde farklı ülkelerdeki üreticilere dilediğimiz an ulaşabiliyoruz. Onlarla iletişim kurup kolayca ticaret yapabiliyoruz. Sorunlarımızı giderip, nakliye sırasındaki yolculuğunu internet sayesinde takip edebiliyoruz.

Telefon, internet gibi teknolojik araçlar yokken insanlar iletişim için hangi yolları kullanıyor olabilirler? Farklı ülkelerde üretilen ürünlerden nasıl haberdar olabilirler?

Demir İpek Yolu Projesi Hız Kazanıyor

Çin ile Avrupa ülkelerini hizmete açılan demiryolu ile birbirine bağlayan çağdaş ‘Demir İpek Yolu’’ projesi hız kazanıyor. Çin, Belarus, Almanya, Kazakistan, Moğolistan, Polonya ve Rusya, Çin-Avrupa demiryolu hattının geliştirilmesi için bir anlaşma imzaladı.

Türkiye de proje bağlamında Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattını inşa çalışmalarını sürdürüyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, geçen Ocak ayında yaptığı açıklamada, Çin’den Avrupa’ya Türkiye üzerinde yapılacak nakliyenin süre ve maliyet açısında daha avantajlı olduğunu dile getirmişti. Bakan, “Çin’den bir yükü İngiltere’ye, Almanya’ya, Fransa’ya göndermek yaklaşık 45-62 gün sürüyor. Çağdaş İpek Yolu’nun Türkiye ayağı sayesinde bu süre 12-15 güne düşecek. Yaklaşık dörtte biri kadar bir zamanda yük istenilen adrese ulaştırılmış olacak.” demişti.
İnternet haberi 26 Nisan 2017 (Düzenlenmiştir.)

1. Ulaşım alanındaki bu ve benzeri gelişmeler ülkeler arasındaki ticareti nasıl etkileyecektir?

2. Bu ulaşım yolu ülkemize hangi katkıları sağlayacaktır?

B. Ulaşım ve iletişim teknolojileri bugünkü seviyesine ulaşmasaydı, ülkeler arası ticarete ne gibi zorluklar yaşanırdı? Düşüncelerinizi yazınız.

Bir Cevap Yaz.