Yukarıdaki parçaya göre, Allah’a (c.c.) iman etmekle ibadetler arasında nasıl bir ilişki vardır?

Yukarıdaki parçaya göre, Allah’a (c.c.) iman etmekle ibadetler arasında nasıl bir ilişki vardır?

0
ahmet 11.84K Rep.

Hicretin dokuzuncu senesinde Arap Yarımadası’nın farklı bölgelerinden insanlar heyetler hâlinde Medine’ye geliyor, Sevgili Peygamber’imizi (s.a.v.) ziyaret edip ondan İslam hakkında bilgi alıyorlardı. Çok sayıda heyetin Medine’yi ziyaret etmesinden dolayı İslam tarihinde hicretin dokuzuncu senesi “Heyetler Yılı” olarak isimlendirilir. Bahreyn bölgesinde yaşayan Rabia kabilesinden Abdülkays koluna mensup, on üç kişilik bir heyet uzun ve meşakkatli bir yolculuğun ardından Medine’ye gelir. İslam’ı öğrenmek için birçok zahmete katlanan heyet Allah Resulü’nün huzuruna çıktığında Hz. Peygamber (s.a.v.) onları “Hoş geldiniz!” diyerek karşılar.
Hz. Peygamber’in (s.a.v) karşılamasının ardından heyet adına Abdullah b. Avf (r.a.) söz alır ve “Ey Allah’ın Resulü! Bizler sana uzak beldelerden, meşakkatli yolculuklar yaparak geliyoruz. Ayrıca bizim memleketimizle Medine arasında kafir olan ve bize düşmanlık eden Mudar kabilesi yaşadığından bizler sana ancak savaşmanın yasak olduğu haram aylarda gelebiliriz. Bize özlü bir şeyler tavsiye et de onları geride bıraktığımız kabilemizin insanlarına anlatalım hem de cennete girmemize vesile olsun.” der. Bunun üzerine Allah Resulü (s.a.v.) onlara yalnızca tek olan Allah’a (c.c.) iman etmelerini söyler. Peşinden de “Yalnızca tek olan Allah’a iman etmek ne demektir bilir misiniz?” diye sorar. Onların “Allah ve Resulü daha iyi bilir.” diyerek cevap vermeleri üzerine Hz. Peygamber (s.a.v), “Allah’tan başka ilah olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın elçisin olduğuna iman etmek, namazı dosdoğru kılmak, zekâtı vermek, Ramazan orucunu tutmaktır.” buyurur. Daha sonra da onları “Söylediklerimi iyice ezberleyin ve geride bıraktığınız kabile halkına da anlatın.” diyerek uğurlar. (Buhâri, İlim, 25.)
Yukarıdaki parçaya göre, Allah’a (c.c.) iman etmekle ibadetler arasında nasıl bir ilişki vardır? Arkadaşlarınızla tartışınız.

ahmet soruldu
×

Giriş Yap