Yukarıdaki öyküye göre insanın seçme özgürlüğünün kader ile ilişkisi nedir?

Yukarıdaki öyküye göre insanın seçme özgürlüğünün kader ile ilişkisi nedir?

0
ahmet 11.84K Rep.

İNSANIN SEÇİMİ VE KADER
Hicretin 17. yılında Hz. Ömer (r.a.) , Şam şehrini ziyaret etmek istemişti. Bu defa yanına sahabeden bazılarını da almıştı. Şam ile Tebük arasında bir yere geldiklerinde onları ordu komu¬tanları karşılayarak Şam’da veba hastalığının çıktığını haber verdiler. Bunun üzerine Hz. Ömer beraberinde olanlarla bir durum değerlendirmesi yaptı. Ancak Şam’a gitmek veya geri dönmek konusunda görüş birliği sağlanamadı. Gece geç vakit olduğu için orada sabahladılar. Ertesi gün Hz. Ömer (r.a.) geri döneceğine dair kararını açıkladı. Bunun üzerine ordu komutanlarından birisi olan Ebu Ubeyde (r.a.):
“Ey Ömer! Allah’ın (c.c.) emrinden mi kaçıyorsun? Kaderimizde bu hastalıktan ölmek varsa ölürüz. Allah (c.c.) kaderimizi böyle çizmemişse bir şey olmaz.” dedi. Böyle sorumluluk gerekti¬ren bir görevde bulunan birinin bu sözleri söylemesi Hz. Ömer’e (r.a.) çok garip geldi. Hz. Ömer (r.a.) dedi ki:
“Bu sözleri sen mi söylüyorsun, ey Ebu Ubeyde? Evet, Allah’ın (c.c.) kaderinden yine Allah’ın (c.c.) kaderine kaçıyorum, hastalığa karşı önlem alıyorum…”
Onlar bu konuşmayı yaparken oraya Abdurrahman b. Avf geldi. Konuyu öğrenince onlara:
“Hz. Muhammed’in (s.a.v.) ; Bir yerde salgın hastalık olduğunu duyarsanız oraya yak¬laşmayın; siz oradayken çıktığında da oradan ayrılmayın.” dediğini duymuştum.” dedi…

Yukarıdaki öyküye göre insanın seçme özgürlüğünün kader ile ilişkisi nedir?

ahmet soruldu
×

Giriş Yap