Yenilenebilir enerji kaynaklarının neler olduğunu araştırarak insanları…

Yenilenebilir enerji kaynaklarının neler olduğunu araştırarak insanları…

0
bilgin 1.04K Rep.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının neler olduğunu araştırarak insanları yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına teşvik etmeyi amaçlayan bir poster hazırlayınız. Hazırladığınız posteri sınıf arkadaşlarınızla paylaşınız.

mhmtdmn seçilmiş cevap

En iyi cevap

0
mhmtdmn 3.89K Rep.

Poster dendiği için resimleri, http://www.yardimcikaynaklar.com/yenilenebilir-enerji-kaynaklarinin-neler-oldugunu-arastirarak-poster-hazirlayiniz/ burada bulabilirsiniz. Yenilenebilir enerji kaynaklarının neler olduğunu kısaca yazıyorum.

Yenilenebilir enerji kaynakları

Kullanılan enerji kaynakları tükenmiyor ya da tekrar oluşabiliyorsa bu tip enerji kaynaklarına yenilenebilir enerji kaynakları denir. Güneş, rüzgar, hidroelektrik, jeotermal ve biyokütle enerjisi yenilenebilir enerji kaynaklarının önemli örneklerindendir.

Güneş enerjisi
Dünyadaki tüm enerji çeşitlerinin kaynağı Güneş’tr. Güneşin enerjisi bütün insanların enerji ihtiyacını kolayca karşılayabilecek kadar fazladır. Güneş enerjisi güneş panelleriyle ısı ve elektrik enerjisine dönüştürülebilmektedir.

Rüzgar enerjisi
Hava akımının, yani rüzgarın fazla olduğu bölgelere rüzgar tribünleri kurularak, rüzgar enerjisi elektrik enerjisine dönüştürülür. Bu enerji çeşidi de yenilenebilir ve temiz bir enerjidir.

Jeotermal enerji
Jeotermal enerji, yeralt sularının magma veya erimiş kayalar tarafından ısıtılmasıyla oluşan bir enerji çeşididir. Yeraltında ısınıp buhara dönüşen su yeryüzüne çıkar. Enerji üretmek için bu sıcaklıktan yararlanılır.

Hidroelektrik enerji
Hidroelektrik enerji, sudan elektrik enerjisinin elde edilmesidir. Hidroelektrik santrallerde (HES), akan suyun enerjisini elektrik enerjisine dönüştürülmektedir.

Biyokütle enerjisi
Canlıların temel yapı taşı olan ve canlılar tarafından oluşturulan organik maddelere biyokütle denir. Bitkiler, hayvanlar, bitkisel ve hayvansal atıklar birer biyokütledir.

mhmtdmn en iyi cevap seçildi
×

Giriş Yap