Veda Hutbesi’nin metnini bularak okuyunuz.

Veda Hutbesi’nin metnini bularak okuyunuz.

1
ahmet 11.84K Rep.

Veda Hutbesi’nin metnini bularak okuyunuz. Din kültürü ve ahlak bilgisi

Ömer cevaplandı
0
Ömer 11.91K Rep.

VEDA HUTBESİ

Ey insanlar! Sözümü iyi dinleyiniz! Bilmiyorum, belki bu seneden sonra sizinle burada ebedî olarak bir daha buluşamayacağım. İnsanlar! Bu günleriniz, bu aylarınız, bu şehriniz (Mekke) nasıl mukaddes ise canlarınız, mallarınız, namuslarınız da öyle mukaddestir; her türlü tecavüzden korunmuştur.

Ashabım! Muhakkak Rabb’inize kavuşacaksınız. Bugünkü her hâl ve hareketinizden muhakkak sorulacaksınız. Sakın benden sonra eski sapıklıklara dönüp de birbirinizin boy¬nunu vurmayınız! Bu vasiyetimi burada bulunanlar bulunmayanlara bildirsin! Olabilir ki bildirilen kimse, burada bulunup da işitenden daha iyi anlayarak muhafaza etmiş olur.
Ashabım! Dikkat ediniz, Cahiliye Döneminden kalma bütün âdetler kaldırılmıştır… Cahiliye Döneminde güdülen kan davaları da tamamen kaldırılmıştır. Kaldırdığım ilk kan davası Abdulmuttalib’in torunu Rebia’nın kan davasıdır.

İnsanlar! Bugün şeytan, sizin şu topraklannızda yeniden tesir ve hâkimiyetini kurmak gücü¬nü ebedî surette kaybetmiştir. Fakat siz, bu kaldırdığım şeyler dışında küçük gördüğünüz işlerde ona uyarsanız bu da onu memnun edecektir. Dininizi korumak için bunlardan da sakınınız.

İnsanlar! Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah’tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları, Tanrı emaneti olarak aldınız; onların namuslarını ve iffetlerini Allah adına söz vererek helal edindiniz. Onların da sizin üzerinizde hakları vardır…
Müminler! Size iki emanet bırakıyorum ki onlara sıkı sarıldıkça yolunuzu hiç şaşırmazsınız. O emanetler, Allah’ın kitabı Kur’an ve onun Peygamberinin sünnetidir.
Müminler! Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz. Rabb’iniz birdir, babanız da birdir. Hepiniz Âdem’densiniz. Âdem de topraktan yaratılmıştır. Hiç kimsenin başkaları üzerinde soy sop üstünlüğü yoktur. Allah katında üstünlük, ancak takva iledir. Müslüman Müslüman’ın kardeşidir, böylece bütün Müslümanlar kardeştir. Gönül hoşluğu ile kendisi vermedikçe başkasının hakkına el uzatmak helal değildir…

Ömer cevaplandı
×

Giriş Yap