Uzay teknolojisi sayesinde geliştirilen araçlar nelerdir?

Uzay teknolojisi sayesinde geliştirilen araçlar nelerdir?

1
ahmet 11.84K Rep.

Uzay Araçlarını Tanıyalım
• Uzay teknolojisi sayesinde geliştirilen araçları araştıralım.
• Bu araçların uzay araştırmalarına katkısını çeşitli kaynaklardan araştıralım.
• Araştırmamızı bir poster hâline getirdikten sonra herkese eşit olarak verilen süre içerisinde sınıfımızdaki arkadaşlarımıza sunalım.
Analiz
Uzay teknolojisi sayesinde geliştirilen araçlar nelerdir?
Bu araçların uzay araştırmalarına katkıları nedir?

ozan cevaplandı
0
ozan 13.07K Rep.

Uzay teknolojileri, Dünya’nın ve uzayın sırlarını çözme yolunda sürekli ilerlemektedir. Bu teknolojik gelişmeler uzayla sınırlı kalmamıştır. Uzay araştırmaları için geliştirilen alet ve teknolojiler günlük hayata uyarlanarak farklı alanlarda kullanılmıştır.

Yapay uydular, ısı ve ışığı iyi ileten hafif malzemelerden üretilmiştir. Daha sonra bu malzemeler; yiyecek paketi, alüminyum folyo ve ince plastik üretiminde kullanılmıştır. Bebek mamaları da astronotların uzayda kullandığı besin maddeleri ile aynı teknoloji kullanılarak üretilmiştir. Yıldızların ve gezegenlerin sıcaklığını çok uzaklardan ölçmek için geliştirilen teknoloji sağlık alanına da uyarlanmıştır. Bu teknoloji kullanılarak vücut sıcaklığını belirli bir mesafeden ölçen kulak termometresi geliştirilmiştir. Diş tedavilerinde kullanılan şeffaf diş telleri de uzay teknolojilerinin ürünüdür.

Dünyanın her yerinde insanları kurtarmak için çalışan itfaiye teşkilatları da bu teknolojilerden yararlanmaktadır. İtfaiyecilerin kullandığı oksijen tüpleri, kısa dalga telsizler ve ısıya dayanıklı kıyafetler uzay teknolojilerinden yararlanılarak üretilmiştir.
Bugün evlerde ısı kaybını engellemek için kullanılan yalıtım malzemeleri, ilk olarak uzay araçlarını radyasyondan korumak amacıyla geliştirilmiştir.
Yapay kalp pompası, Uydu Konum Belirleme Sistemi (GPS), güneş enerji panelleri, şarjlı aletler ve mikroçipler gibi yüzlerce buluş uzay teknolojilerinin hayatımıza sunduğu kolaylıklardandır. Uzay araştırmaları, gelecekte de insanlığa büyük faydalar sağlamaya devam edecektir.

ozan cevaplandı
0
ozan 13.07K Rep.

Kalp kaslarını koşullandırma makinesi
“Shuttle 200-1” isimli makine, sıfır yerçekimi ortamında oluşabilen kas erimesiyle mücadele etmek ve astronotlara etkili bir egzersiz sağlamak için geliştirilmiş. Aynı makine fizyoterapi ile yaşlılara egzersizde yardımcı olması için de kullanılıyor.

Yapay kalp pompası
Kalp nakli yapılmayı bekleyen hastalar, bir sol karıncık yardımcı aygıtı (LVAD) ile hayata tutunabiliyorlar. Diğer pompalara nazaran daha ufak olmakla beraber pille çalışan bu enstrüman, NASA’nın roket motorlarında kullanılan yakıt pompasından esinlenilerek geliştirilmiş.

Hafızalı sünger
Uzay mühendisi Charles Yost ile 1966’da çalışmaya başlayan NASA, uzay mekikleri için daha uygun koltuklar geliştirerek çarpmalara karşı daha iyi bir koruma sağlamayı amaçlıyordu. Bunun üzerine Yost, herhangi bir nesnenin şeklini alarak şiddetli çarpmaları yumuşatabilen ve yüksek konfor sunan hafızalı süngeri geliştirdi.

Çizilmeyen mercekler
Uzay mekiklerinde su filtrelemeyi iyileştirmek için yürütülen deneyler sayesinde ortaya çıktı. Böylece, görüntüleme merceklerinin zedelenmesinin önüne neredeyse tamamen geçen bir kaplama keşfedildi.

Ateşe dayanıklı boya
Apollo uzak mekiğinin ısı kalkanları üzerinde bulunan kaplama, uçaklar için yangına dayanıklı boyalar olarak kullanılmaya başlandı. Boya ayrıca, binalardaki çelik yapıları güçlendirmek için de tercih ediliyor.

Uzay battaniyesi
Hubble teleskopu ve Mars Rover keşif araçları gibi uzaydaki araçları aşırı sıcaklıklara karşı koruyan materyal, maraton sonunda atletleri sıcak tutmak için de kullanılıyor. İnce bir plastik levhayı alüminyum ile kaplayarak oluşturulan bu hafif materyal ile ısı izole ediliyor.

Akıllı giysi
NASA, sıcaklığa göre sıvı ile gaz halleri arasında değişen bir kimyasalla dolu mikroskobik kapsüller barındırarak faz değiştirebilen kumaştan üretilen akıllı giysileri astronot eldivenlerinin astarı olarak kullanıyor ve artık yataklarda, giysilerde veya çoraplarda bulunabiliyor.

Kızılötesi termometresi
Astronomlar milyonlarca yıl uzaktaki gezegenlerin ısılarını salınan termal radyasyonu ölçerek buluyorlar. Radyasyonu algılamak için geliştirilen bu teknoloji, kulak zarınızdan salınan ısıyı kontrol ederek vücut ısınızı ölçen kızılötesi termometrelere güç veriyor.

Anti-buhar kaplama
Koruma gözlüğü takan pek çok kayakçı, camlarının buharlaşmasını engelleyen bu teknolojiye minnet duyuyor olmalı. Bu teknoloji, NASA’nın Gemini uzay mekiğindeki plastik ya da cam yüzeyler üzerinde yoğunlaşan buğuyu önlemek için geliştirilen kaplamayı esas alıyor.

Maksimum emici giysi
“Uzay lazımlığı” olarak da bilinen maksimum emici giysi, uzun uzay yürüyüşlerine çıkan astronotların rahatlığı düşünülerek tasarlanmış. Yaklaşık iki litrelik sıvı emebilmesi için geliştirilmiş olan bu giysi, enkontinans mağduru insanlara da derman olabiliyor.

ozan cevaplandı
×

Giriş Yap