USDTRY Dolar temel ve teknik analizi, dolar ile ilgili önemli haberleri paylaşabilir misiniz?

USDTRY Dolar temel ve teknik analizi, dolar ile ilgili önemli haberleri paylaşabilir misiniz?

2
Ömer 11.91K Rep.

USDTRY Dolar temel ve teknik analizi, dolar ile ilgili önemli haberleri paylaşabilir misiniz? USDTRY paritesi ile ilgili, dolar yükselecek mi yada düşecek mi sorularına cevap aramak için, dolar (USDTRY) paritesi ile ilgili analiz ve haberleri bu soru altında paylaşın.

mhmtdmn cevaplandı
0
mhmtdmn 3.89K Rep.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’sin Cuma günü not açıklamasında bulunmaması TL varlıklarını Cuma kapanışına doğru yükseltti. Olumlu ABD istihdam datasına rağmen Dolar/TL kuru bu gelişmeyle beraber haftayı 3.0000 kritik destek noktası altında kapatmaya başardı. Veri takviminin sakin olduğu bugünkü işlem gününde ise daha çok teknik fiyatlamaların ön plana çıktığını görebiliriz. Teknik görünümde ise Dolar/TL’nin kısa vadede oluşan yükseliş trendini aşağı yönlü kırdığını izliyoruz. Dolayısıyla yeni günde 3.0070-3.0250 direnç seviyeleri ön plana çıkabilir. Bu seviyeler altında kaldığı sürece gevşemeler devam edebilir ve 2.9870-2.9730 seviyeleri görülebilir.

mhmtdmn cevaplandı
0
bilgin 1.04K Rep.

03/08/2016 enflasyon verisi sonrası analiz

USD/TRY: Yaklaşan ABD Tarım Dışı İstihdam verisi ve gerileyen petrol fiyatları nedeniyle küresel piyasalarda risk algısı negatif. Yurtiçinde ise bu sabah Temmuz ayı enflasyon rakamı takip edildi. Açıklanan veri sonrasında aylık enflasyon %1,16 ile beklentilerin üzerinde (beklenti: %0,6) gerçekleşti. Böylece yıllık enflasyon %8,79 oldu (Beklenti: %8,16 ). Veri sonrasında Lira’ya satış gelirken, kur düşen kanalın üst bandının üzerine çıktı. Şu aşamada 3,0250/3,0350 direnç bölgesi olarak takip edilebilir. Öğleden sonra ise TSİ 15:15’de ABD özel sektör istihdamı ve 17:00’de ISM hizmet endeksi takip edilecek. Zayıf veriler risk iştahının zayıf kalmasına neden olabilir ve kurda ek baskı yapabilir. İyi veri ise Dolar’a bir miktar talep getirse de, büyüme ile ilgili endişeleri azaltabilir ve hisse senetlerine talep getirebilir. Bu da kura sınırlı da olsa olumlu yansıyabilir. Genel görüntü itibariyle Fed ile ilgili faiz beklentilerin ötelendiği ortamda olası yükselişlerde yukarıda belirttiğimiz direnç seviyelerinden tepki ile karşılaşabilir. Olası geri çekilmelerde ise 2,99 yakın desteğinin altında 2,9730 seviyesi gündeme gelebilir. Kısaca, ABD verisine kadar kurda baskı görebiliriz. ABD verisi ise kısa vadeli yön konusunda belirleyici olabilir.

bilgin cevaplandı
0
bilgin 1.04K Rep.

Bugün Türkiye enflasyon verisi takip edilecek. Enflasyon rakamları TCMB’nin sadeleştirme politikasının devam edip etmeyeceğinde etkili olabilir. Teknik görüntüye baktığımızda, 3.0000 seviyesi altında fiyatlanmaya devam eden kurda bu seviye altında kalındığı takdirde geri çekilme isteği sürebilir ve 2.9740-2.9550 destek seviyeleri test edilebilir. 3.0000 seviyesi üzerinde görülebilecek fiyatlamalarda ise, 3.0180 direnci öne çıkabilir.

Destek

bilgin cevaplandı
0
bilgin 1.04K Rep.

Bu gün saat 10:00’da enflasyon rakamları açıklanacaktır. Enflasyon rakamları borsa ve usdtry üzerinde etkili olabilir.

bilgin cevaplandı
1
mhmtdmn 3.89K Rep.

01/08/2016 Dolar analizi
USD/TRY: Japonya’da teşvik beklentilerinin iyice azalması ve petrol fiyatlarındaki geri çekilme riskli varlıklar üzerinde baskı yaratmakta. Asya borsaları satıcılı bir görüntü içerisindeler. Bugün veri takvimi boş. Dolayıyla petrol fiyatlarındaki hareket
risk iştahı üzerinde etkili olabilir. Bren petrol şu dakikalarda 200 günlük ortalamasının geçtiği 42 seviyelerinde hareket etmekte ve teknik görüntü zayıf. Risk iştahındaki bozulma eğilimi kur üzerinde baskı yaratsa da, halen Dolar zayıflığının devam ettiği ortamda yukarı yönlü hareket sınırlı olabilir. Ayrıca Temmuz ayındaki negatif ayrışmadan sonra Lira varlıklarda toparlanma gözlenmekte. Oynaklık da düşerken, bir aylık Risk Reversal Temmuz ayı ortasındaki seviyesine oldukça yaklaşmakta.

Dolayısıyla Dolar /TL’de aşağı yönlü hareket eğilimi baskın kalmaya devam edebilir. Teknik olarak da aşağı yönlü kanal hareketine devam eden kurda 2,96 seviyesini takip etmeye devam ediyoruz. Olası yükselişlerde ise 3,005-3,01 yakın direnç bölgesi olarak takip edilebilir. Söz konusu bölgenin üzerinde 3,0230 bir sonraki direnç seviyesi.

ziraat

mhmtdmn cevaplandı
1
mhmtdmn 3.89K Rep.

Amerika Birleşik Devletlerinde açıklanan verilerin beklentilerin altında kalması sonucu gelişmekte olan ülke paraları değer kazanımını devam ettirdi. Dün S&P Türkiye görünümünü yüksek risk seviyesine çıkartınca USDTRY de yükseliş görülsede kalıcı olamadı. Dolara Teknik olarak baktığımızda, kısa vadeli düşüş kanalını koruyan paritede 3.0000 seviyesi altında kalındığı takdirde geri çekilme devam edebilir ve 2.9740 desteği tekrar test edilmek istenebilir. 3.0000 seviyesi üzerinde görülebilecek fiyatlamalarda ise 3.0180 direnci takip edilebilir.

mhmtdmn cevaplandı
×

Giriş Yap