Ülkemizin nüfus dağılışını, nüfusu en fazla ve en az olan illeri dikkate alarak karşılaştırınız

Ülkemizin nüfus dağılışını, nüfusu en fazla ve en az olan illeri dikkate alarak karşılaştırınız

1
ahmet 11.84K Rep.

Ülkemizin nüfus dağılışını, nüfusu en fazla ve en az olan illeri dikkate alarak karşılaştırınız, ülkemizde nüfus dağılışının bu şekilde olmasının neden ve sonuçları neler olabilir? Tartışınız.

Ömer cevaplandı
0
Ömer 11.91K Rep.

Nüfus, sınırları belirli bir alanda, belirli bir zamanda yaşayan insan sayısıdır. Nüfus yoğunluğu ise sınırları belirli bir alanda kilometre kareye düşen insan sayısıdır. Bir yerin nüfus yoğunluğu o yerin nüfusunun yine o yerin yüz ölçümüne bölünmesiyle bulunur.
Ülkemiz tarih boyunca yerleşmeye uygun yerlerden biri olmuştur. Ancak ülkemizin her bölgesi yerleşme için aynı şartları taşımamaktadır. Bunun en önemli sebebi bölgelerdeki yeryüzü şekillerinin ve iklimin birbirinden farklı olmasıdır. Bu durum ülkemizin kimi bölgelerinde nüfus yoğunluğunun artmasına kimi bölgelerde de azalmasına sebep olmaktadır.

Doğal, beşerî ve ekonomik özellikler insanların yerleşimini ve nüfusun dağılışını etkiler. Türkiye’nin coğrafi özelliklerinin farklı olması nüfusunun dağılışının karmaşık ve düzensiz olmasına yol açmıştır. Şartların ekonomik faaliyetlere uygun olduğu yerlerde nüfus kalabalık, kısıtlı olduğu yerlerde ise seyrektir.

Ömer cevaplandı
×

Giriş Yap