Ülkemizde ortalama ne kadar ekmek israf edilmektedir?

Ülkemizde ortalama ne kadar ekmek israf edilmektedir?

1
ahmet 11.84K Rep.

Ülkemizde ortalama ne kadar ekmek israf edilmektedir? Bu israfın karşılığı olan para ile neler yapılabilirdi? İsrafın önlenmesi için neler yapılabilir?

ozan cevaplandı
0
ozan 13.12K Rep.

Sümer, Ticaret Borsası’nda düzenlediği basın toplantısında, son yıllarda Türkiye’de israfın artmasının sivil toplum örgütlerini de harekete geçirdiğini belirterek, şöyle konuştu: İnsanlık tarihine eşit bir serüveni olan ekmek, insanlığın en ortak besin maddelerinin başında yer almaktadır. Ülkemizin bir tahıl ülkesi olması, yılardır süregelen beslenme alışkanlıkları ve sosyo-ekonomik yapısı nedeniyle ekmeğin beslenmemizdeki önemi daha da fazladır. Devlet Planlama Teşkilatı ve Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre; Türkiye’de temel besin, ekmek ve diğer tahıl ürünleridir ve günlük enerinin ortalama yüzde 44’ü sadece ekmekten, yüzde 58’i ise ekmek ve diğer tahıl ürünlerinden sağlanmaktadır.

Tahıla dayalı beslenmenin hakim olduğu ülkemizde her yıl yaklaşık 44 milyar adet ekmek üretilmekte, üretilen ekmeğin yaklaşık 40 milyar adeti tüketilmekte 4 milyar adeti ise israf edilmektedir. İsraf edilen ekmek ülke ekonomisini yılda yaklaşık 700 milyon dolar kayba uğratmaktadır. Dünyada açlıktan bir yılda 10 milyon insan hayatım kaybetmektedir. Çöpe atılan ekmeğin bir yıldaki buğday olarak karşılığı 542 bin ton olup, Kırıkkale ilimizin 2 yıllık buğday üretimine denk gelmektedir. Yine yapılan bu araştırmada bir yılda çöpe atılan 2,1 milyar ekmeğin parasal değeri 1.5 milyar TL’dir yani eski parayla değeri 1.5 katrilyondur. Bu 1.5 milyar ile her ay 275 TL burs alan öğrencilerimizden yaklaşık 6 milyonuna burs verilebilir”

Sümer ekmek israfını önlemek için alınacak tedbirleri ise şu şekilde sıraladı: “Ekmekte Maya önemli bir unsur. Hazır maya kullanıldığında ekmek iki gün içerisinde küflenmektedir. Oysa tabi maya ile yapılan ekmek uzun süre küflenmeden kalabilmektedir. Büyük ekmek imalatı yerine, gobit türü ekmek imalatı yapılmalıdır. Bu tür ekmekler lokantalarda, tatil kampları, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında kullanılarak israfın önlenmesine katkı sunmalıdır. İsrafın önlenmesi aileden başlayıp okullarda da eğitim olarak öğrencilere eğitimler verilmelidir.

Fırınlar ihtiyaç fazlası ekmek üretiminden uzak durmalıdır. İhtiyaçtan fazla ekmek alınmamalı, bayatlayan ekmekler galeta unu veya kurutulmuş ekmek içi şeklinde çeşitli yemek, pasta ve tatlı yapımında kullanılmalıdır. Toplu tüketim yerleri olan; hastane, yatılı okul, askeri birlik ve öğrenci yemekhanelerinde ‘ekmek israfı önleme planları’ oluşturulması ve hayata geçirilmeli, raf ömrü uzun kaliteli ekmek üretilmelidir”

ozan cevaplandı
×

Giriş Yap