Teravih, cemaat, ezan ve kamet sözcüklerinin anlamlarını sözlüklerden bulup defterinize yazınız.

Teravih, cemaat, ezan ve kamet sözcüklerinin anlamlarını sözlüklerden bulup defterinize yazınız.

0
ozan 13.07K Rep.

“Teravih, cemaat, ezan ve kamet” sözcüklerinin anlamlarını sözlüklerden bulup defterinize yazınız.

ozan soruldu
0
mhmtdmn 3.13K Rep.

Ezan, namaz vakitlerini Müslümanlara bildirmek için yapılan bir çağrıdır. Ezan okuyan kişiye müezzin denir. İslam tarihinde ilk müezzin Bilal-i Habeşî’dir. Müezzinler, Hicret’in birinci yılından (623) bu yana ezan okuyarak Müslümanları namaza davet ederler. Ezanda Yüce Allah’ın (c.c.) birliği, ondan başka ilah bulunmadığı, Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Allah’ın (c.c.) kulu ve elçisi olduğu gibi hususlar vurgulanır.

Kâmet; gerek tek olarak gerekse cemaatle namaz kılarken farz namazların öncesinde “hayye ale’l-felah”tan sonra ‘namaz ibadeti başlamak üzeredir.’ anlamına gelen “kad kâmeti’s- salâh” cümlesinin ezana eklenip okunmasıdır. Ezandan biraz daha hızlı okunan kamet, namazın başladığını ifade eder.

Cemaatle Namaz İslam dini Müslümanların paylaşma, yardımlaşma ve dayanışma içinde olmalarını ister. Birbirlerinin sorunlarını, sıkıntılarını, sevinç ve üzüntülerini paylaşmalarını öğütler. Camilerde cemaatle kılınan namazlar, bu gibi konularda Müslümanlara katkıda bulunur. Çünkü cemaatle kılınan namazlar, Müslümanların birbiriyle kaynaşmasını; aralarındaki sevgi, saygı, dostluk ve kardeşliğin güçlenmesini sağlar. Toplumdaki yardımlaşma ve dayanışmayı artırır. Bu nedenle de dinimiz namazların cemaatle kılınmasını teşvik etmiştir

Teravih: Ramazan ayında, yatsı namazından sonra kılınan sünnet bir namazdır. Bu namaz, ülkemizde yirmi rekât olarak kılınmaktadır. Teravih namazı evde ya da camide, tek başına veya camilerde cemaatle kılınabilir. Oruç tutanlar ve bir mazereti sebebiyle oruç tutamayanlar da teravih namazını kılabilirler. Teravih namazı, iki rekâtta bir ya da dört rekâtta bir selam verilerek kılınabilir.

mhmtdmn düzenlenmiş cevap
×

Giriş Yap