Sizce bir peygamberde olması gereken özellikler nelerdir?

Sizce bir peygamberde olması gereken özellikler nelerdir?

1
ahmet 11.84K Rep.

Sizce bir peygamberde olması gereken özellikler nelerdir? Defterinize yazınız.

ozan cevaplandı
0
ozan 13.12K Rep.

Topluma örnek olma görevleri de bulunan peygamberlerin, bazı önemli sıfatları vardır. Bu sıfatlar, onların Allah’ın (c.c.) elçileri olmalarının bir gereğidir ve peygamberlere Yüce Rabb’imiz (c.c.) tarafından verilmiş üstün özelliklerdir. Doğruluk (sıdk), güvenilirlik (emanet), akıllı ve zeki olmak (fetanet), günah işlememek (ismet), Allah’tan (c.c.) aldıkları mesajları olduğu gibi insanlara bildirmek (tebliğ)
bunların başında gelir.

Peygamberler doğru sözlü insanlardır. Asla yalan söylememiş ve insanları yanıltmamışlardır. Sözlerinde, davranışlarında doğruluk ve dürüstlükten ayrılmamışlardır. Yaptıkları anlaşmalara uygun davranmışlar, emanetleri özenle korumuşlardır. Allah’ın (c.c.) buyruklarını ve öğütlerini insanlara olduğu gibi iletmişlerdir.

Bütün peygamberler, doğruluğu ilke edinmiş kimselerdir. Onlar işlerine hiçbir zaman hile karıştırmamış,
yalan söz söylememişlerdir. Güzel ahlaklarıyla herkese örnek olmuşlardır.

Peygamberlerin önemli niteliklerinden biri de güvenilir olmaktır. Peygamberler, her konuda güvenilir ve adaletli kimselerdi. Onlar, insanların güvenini sarsacak bir söz söylememişler ve davranışta bulunmamışlardır. Verdikleri sözlere kesinlikle uymuşlardır.

Peygamberler akıllı ve zeki kimselerdi. Bu, onların görevlerini başarıyla yerine getirebilmeleri için önemli bir niteliktir. Peygamberler, kendilerine verilen mesajları en doğru şekilde kavramışlardır. Bu mesajları insanlara olduğu gibi açıklamışlardır. Akıllı ve zeki oluşları sayesinde insanları ikna edebilmişlerdir.
Zeki ve ileri görüşlü kimseler oluşları sayesinde karşılaştıkları sorunları doğru değerlendirmeyi
bilmiş, bunlara akıllıca çözümler üretmişlerdir.

ozan cevaplandı
×

Giriş Yap