Siz de gündelik hayata yerleşmiş kültürel unsurlardan birinin tarihi gelişimini araştırınız.

Siz de gündelik hayata yerleşmiş kültürel unsurlardan birinin tarihi gelişimini araştırınız.

0
mhmtdmn 3.89K Rep.

Halk oyunları Zeybek, halay, horon, karşılama vb. oyunlar oynanırdı. Geçmişten gelen halk oyunlarımız devam ederken hayatımıza modern danslar da girmiştir.

Gelenekler Bayramlarda aile büyüklerine ve akrabalara gidip bayramlaşılırdı. Yüz yüze bayramlaşmaya ek olarak hayatımıza telefonda konuşarak veya kısa mesaj yollayarak bayramlaşma girmiştir.

Düğünler Evlerin önünde kır düğünü şeklinde 2-3 gün süren düğünler yapılırdı. Düğün salonlarında yaklaşık 3-4 saat süren düğünler yapılmaktadır.

Mimari yapı Ahşap, taş veya kerpiçten genelde iki veya üç katlı evler yapılırdı. Çok katlı betonarme evler yapılmaktadır.

El sanatları Bakırcılık, kalaycılık, semercilik, sepetçilik, çinicilik, yazmacılık vb. el sanatları yapılırdı. Geleneksel el sanatları sanayileşme ile yok olmaya başlamıştır ve günümüzde daha çok hobi amaçlı yapılmaktadır.

Yukarıdaki tabloda verilen örnekleri inceleyiniz. Siz de gündelik hayata yerleşmiş kültürel unsurlardan birinin tarihî gelişimini araştırınız. Edindiğiniz bilgileri aşağıdaki noktalı yerlere yazınız ve arkadaşlarınızla paylaşınız.

mhmtdmn soruldu
×

Giriş Yap