Sivil toplum örgütlerinin, devlet yöneticilerinin kararlarını etkilemesiyle ilgili araştırma

Sivil toplum örgütlerinin, devlet yöneticilerinin kararlarını etkilemesiyle ilgili araştırma

1
bilgin 1.04K Rep.

Sivil toplum örgütlerinin, devlet yöneticilerinin kararlarını etkilemesiyle ilgili araştırma yaparak bu konuya örnek oluşturabilecek bir örnek olay belirleyiniz.

mhmtdmn seçilmiş cevap

En iyi cevap

1
mhmtdmn 3.89K Rep.

Sivil toplum kuruluşları çok geniş alanda faaliyet gösteren kuruluşlardır. Bunlar düşünce kuruluşlarından meslek odalarına kadar faaliyet gösterirler.

Demokrasinin gelişiminde sivil toplum kuruluşları çok büyük rol üstlenmişlerdir. Amaçları her zaman sosyal hayatın daha yaşanabilir olması, refah seviyesinin yükselmesidir. Bir ülkede sivil toplum kuruluşlarının gelişmesi ülkede katılımcı demokrasinin geliştiğinin göstergesidir.

Devlet yöneticilerinin kararlarını etkilemesiyle ilgili bir örnek:

Alaşehir Sivil Toplum Örgütlerinin Kararlı Tutumu Olumlu Sonuç Verdi.

Alaşehir-Salihli, Sarıgöl-Buldan kara yolu yapımını üstlenen firmanın Alaşehir yakınlarında bulunan orman alanında taş kırma ve eleme tesisi kurmak istemesi üzerine sivil toplum örgütleri harekete geçti. Alaşehir’de bulunan sivil toplum örgütleri Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda bir araya geldiler. Toplantıya ilçe kaymakamı, yol yapımını üstlenen firmanın müteahhiti ve karayolları temsilcileri de katıldılar.

Sivil toplum örgütleri adına konuşan yetkili şöyle dedi: “Biz yol yapılmasına veya taş ocağı yapılmasına asla karşı değiliz. Ancak burası Alaşehir’in akciğerleri konumundadır. Taş ocağının yapılmasıyla ülkemiz üzümünün 2/3’sinin üretildiği tarım alanları zarar görecektir. Yasal çerçevede ve uygun koşullarda soruna çözüm üretilmesinden yanayız.” Meclis kararı alındı. Toplantıya katılan ilçe belediye başkanı “Belediye meclisimiz, bölgenin imar alanında kaldığı, kullanılacak yol güzergahının altyapıya zarar vereceği gerekçesiyle taş ocağı yapımına izin vermeme kararı almıştır” dedi.

mhmtdmn en iyi cevap seçildi
×

Giriş Yap