Selanik Manastır İstanbul ve Sofya şehirlerinin Mustafa Kemal’in fikir hayatı üzerindeki etkileri nelerdir?

Selanik Manastır İstanbul ve Sofya şehirlerinin Mustafa Kemal’in fikir hayatı üzerindeki etkileri nelerdir?

1
ahmet 11.84K Rep.

Selanik, Manastır, İstanbul ve Sofya şehirlerinin Mustafa Kemal’in fikir hayatı üzerindeki etkileri
nelerdir? Araştırarak yazınız.

ozan cevaplandı
0
ozan 13.12K Rep.

Avrupa’da basılan çeşitli gazete, dergi ve kitaplar bu kentte kolayca bulunabiliyordu. Mustafa Kemal, Selanik’in canlı kültürel ve sosyal yapısı sayesinde özgürlükçü ve ilerici düşünceler hakkında bilgi sahibi olabiliyordu.

Mustafa Kemal’in Manastır Askeri İdadisinde okumaya başladığı yıllarda şehir siyasi açıdan çok karışıktı. Manastır’daki azınlıklar bu toprakları Osmanlı Devleti’nden ayırma çabası içindeydi. Mustafa Kemal’in idadideki öğrencilik yılları bu çatışmalara tanık olarak ve çözüm yolları arayarak geçti. Manastır Askeri İdadisinde bazı arkadaşlarından ve öğretmenlerinden etkilenerek tarihe ve edebiyata ilgi duydu. “Vatan şairi” olarak anılan Namık Kemal’in eserleriyle bu okulda tanıştı. Daha sonra Manastır’daki üçüncü orduda görev yaptı.

Öğrencilik yılları en çok Galata ve Beyoğlu’nda (Pera) geçti. Bu yerler o dönemde İstanbul’un en modern semtleri, aynı zamanda kentin Batı kültürüne açılan yüzleriydi. Avrupa’nın kültürel ve ekonomik değerlerine sahip yönleri ve yabancı devletlerin temsilciliklerinin bulunması nedeni ile Beyoğlu oldukça canlı bir sosyal yaşama sahipti. Fransızca günlük gazeteler de Avrupa’da yasanan gelişmelerin kısa zamanda öğrenilmesini sağlıyordu.

Sofya’da bulunduğu yıllarda Birinci Dünya Savaşının başlamasını kaygıyla izlemiş, Osmanlı Devleti’nin savaşa girmemesi gerektiğini kesin bir dille savunmuştu. Bu konudaki düşüncelerini arkadaşı Fethi Bey’e “.. Harbin sonu karanlık. Bu harp bizim harbimiz değil.” şeklinde açıklamıştır.

ozan cevaplandı
×

Giriş Yap