sabrın güçlükleri ve olumsuzlukları aşmadaki rolünün ne olduğunu açıklayan bir kompozisyon yazıp arkadaşlarınızla paylaşınız.

sabrın güçlükleri ve olumsuzlukları aşmadaki rolünün ne olduğunu açıklayan bir kompozisyon yazıp arkadaşlarınızla paylaşınız.

1
ahmet 11.84K Rep.

Hz. Eyyüp kıssasından hareketle insanların hayatta nelerle karşılaşabileceğini, sıkıntılı ve öfkeli durumlarda neler yapmak gerektiğini, sabrın güçlükleri ve olumsuzlukları aşmadaki rolünün ne olduğunu açıklayan bir kompozisyon yazıp arkadaşlarınızla paylaşınız.

Ömer cevaplandı
0
Ömer 11.91K Rep.

Hz. Eyüp (a.s.), Hz. İbrahim’in (a.s.) soyundan gelen ve Kur’an’da sabır örneği olarak anlatılan bir peygamberdir. Bugün bile Hz. Eyüp (a.s.) denince akla hemen sabır gelir. Eyüp Peygamber, önceleri çok zengin bir kişiydi. Ama servetinin çokluğundan dolayı ne kibirleniyor ne de şımarıyordu. Allah’a ibadet etmeye ve insanları doğru yola çağırmaya devam ediyordu. Bir süre sonra Hz. Eyüp (a.s.), çocuklarını ve bütün varlığını kaybetti. Yine de bu duruma hiç isyan etmedi. Olanlar karşısında sabırla dayanmaya çalışıyordu. Peygamberlik görevini de kararlılıkla sürdürüyordu. İnsanlar onun bu sabrına şaşıyorlardı.

Çok geçmeden Hz. Eyüp (a.s.) ağır bir hastalığa yakalandı. Bundan sonra Hz. Eyüp (a.s.) yataktan kalkamaz ve iş yapamaz oldu. Ancak o bu duruma sabretti. Eşi de sabırla ona
hizmet ediyordu. Yine de hâllerine şükrederek hayatlarını devam ettiriyorlardı.

Eyüp Peygamberin hastalığı her geçen gün artıyor, şiddetleniyordu. Fakat o, bu durumda
bile sabrediyor ve şikâyette bulunmuyordu. Çektiği acılara karşı kendisini daima güçlü hissediyor ve eski sağlığına kavuşacağını umuyordu. Aradan uzun seneler geçti. Hastalığında en ufak bir iyileşme işareti görülmeyen Hz. Eyüp’ün sabrında da hiçbir azalma olmamıştı. Onun tek amacı, Allah’a (c.c.) kulluk görevini yapabilmek idi. Ancak hastalığı nedeniyle bu görevini yapamaz hâle gelmesi onu korkutmuş, telaşlandırmıştı.

Bu kıssadan çıkardığımız ders öfkeli, sıkıntılı günlerimize sabretmeli sabrın sonunun selamet olduğunu bilmeliyiz.

Ömer cevaplandı
×

Giriş Yap