Peygamberlerin özellikleri nelerdir? Söyleyiniz.

Peygamberlerin özellikleri nelerdir? Söyleyiniz.

1
ahmet 11.84K Rep.

Peygamberlerin özellikleri nelerdir? Söyleyiniz. Din kültürü

ahmet seçilmiş cevap

En iyi cevap

1
ozan 13.12K Rep.

Peygamberler, Allah’ın (c.c.) insanlar için seçtiği kulları ve elçileridir. Peygamberler, insanlar için en güzel örnektir. Her türlü kötü davranıştan da uzak dururlar. Allah (c.c.) peygamberlerin insanlar tarafından örnek alınmasını ister. Peygamberlerin diğer insanlara göre mutlaka sahip olması gereken özellikleri vardır. Bu özelliklerden bazıları şunlardır:

Doğru Olmak (Sıdk)

Peygamberler doğru sözlü insanlardır. Eğer bir insan doğru sözlü olmaz ise diğer insanlar onun getirdiği haberlere inanmazlar. Bu sebeple peygamberler asla yalan söylememişlerdir.

Güvenilir Olmak (Emanet)

Peygamberlerin en önemli özelliklerinden birisi olan emanet, güvenilir olmak demektir. Peygamberler her zaman ve her yerde güvenilir olup kutsal görevlerini yerine getirirken emanete uygun davranmışlardır

Akıllı ve Zeki Olmak (Fetanet)

Peygamberlik görevi, Yüce Allah tarafından verilmiş zor ve sorumluluk isteyen bir görevdir. Bu görevi yerine getirecek olan peygamberlerin insanları ikna etmeleri için akıllı ve zeki olmaları gerekir.

Günah İşlemekten Korunmuş Olmak (İsmet)

Günahsızlık, temizlik, korunmuşluk anlamlarına gelen ismet; Yüce Allah’ın, peygamberlerini gizli ve açık her türlü günahtan koruması demektir.

ahmet en iyi cevap seçildi
×

Giriş Yap