Peygamberlerin en önemli görevi nedir?

Peygamberlerin en önemli görevi nedir?

1
ahmet 11.84K Rep.

Peygamberlerin en önemli görevi nedir? Anlatınız. 5. sınıf

ozan cevaplandı
0
ozan 13.12K Rep.

Tebliğ: Peygamberlerin, Allah’tan (cc) aldıkları ilahi mesajları insanlara doğru ve eksiksiz bir şekilde ulaştırmalarıdır. Tebliğ, peygamberlerin hem özellikleri hem de görevleri arasında yer alır. Kur’an-ı Kerim’de, bu görevden “Peygamberin üzerine düşen (görev) sadece tebliğ etmektir…” şeklinde bahsedilir. Allah’ın Elçileri tebliğ görevlerini yerine getirirken insanlarla güzel ve yumuşak bir şekilde konuşmuşlardır. Nitekim bu gerçek Kur’an-ı Kerim’de “…Eğer kaba, katı yürekli olsaydın, onlar senin etrafından dağılıp giderlerdi…” şeklinde ifade edilir.

Beyan: Peygamberlerin, tebliğ ettikleri vahyi insanlara açıklamalarıdır. Peygamberler, tebliğ görevini yerine getirirken aynı zamanda Allah’ın (cc) emir ve yasaklarını uygulamalı olarak insanların anlayacağı şekilde açıklarlar. Örneğin namaz kılmamız Kur’an-ı Kerim’de emredilmiş fakat nasıl kılınacağı açıklanmamıştır. Sevgili Peygamberimiz (sav) “Namazı benden gördüğünüz gibi kılın.” buyurarak namazın kılınışını uygulamalı olarak Müslümanlara öğretmiştir.

Davet: Peygamberlerin, gönderildikleri toplumları Allah’a (cc) imana davet etmeleridir. Bütün peygamberler, toplumlarını bir olan Allah’a (cc) inanmaya ve sadece O’na kulluk etmeye çağırmışlardır.

ozan cevaplandı
×

Giriş Yap