Peygamberimizin (s.a.v.) çocukluk yıllarına ait örnek olaylar araştırınız.

Peygamberimizin (s.a.v.) çocukluk yıllarına ait örnek olaylar araştırınız.

1
ahmet 11.84K Rep.

Peygamberimizin (s.a.v.) çocukluk yıllarına ait örnek olaylar araştırınız. Bulduğunuz bu örnek olayları sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

ozan cevaplandı
0
ozan 13.12K Rep.

Ebû Tâlib ticaret işleriyle uğraştığından Hz. Muhammed (s.a.v.) de ticarete meyletti. Yaklaşık on iki yaşındayken ticaret amacıyla amcasıyla Suriye’ye gitti. (M 583) Kervan Suriye topraklarındaki Busra’da konakladı. Kervan halkı, vakitlerini oradaki manastırda ibadetle geçiren Rahip Bahira tarafından davet edildi. Hz. Muhammed’deki (s.a.v.) üstün vasıfları gören Rahip Bahira, Ebû Tâlib’e “Bu çocuk dünyada büyük rol oynayacaktır. Onu Şam’a götürme, ülkene dön. Bu çocuğa bir kötülük edebilirler.” dedi. Ebû Tâlib bu nasihati dinledi. Mallarını orada satıp Mekke’ye döndü.

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) gençliğinin en önemli olaylarından bir tanesi de on dört veya on altı yaşlarındayken Ficar Savaşlarına katılmasıdır. Bazı Arap kabileleri ile Kureyş arasında savaşılması haram olan muharrem, recep, zilkâde ve zilhicce aylarından birinde meydana gelen bu savaşlara Ficar ismi verilirdi. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) amcalarına ok taşımak suretiyle katıldığı savaşın sonunda Kureyş galip gelmiştir. Araplar arasında haksızlığa uğrayanın hakkını alma, savunma, himaye gibi amaçlarla ittifak kurulurdu.

Hz. Muhammed (s.a.v.) de Ficar Savaşlarından kısa bir süre sonra Mekke’de Haşim, Muttalib kabileleri ve diğer bazı kabilelerin ittifakı ile kurulan Hilfu’l-Fudul Antlaşması’na (Erdemliler Antlaşması) katılmıştır. Bu antlaşma ile Mekke halkından ve Mekke’ye dışarıdan gelen kimselerden haksızlığa uğrayanların yanında yer alınacağına ve zalimden hakkını alıncaya kadar mazlumun destekleneceğine dair karar aldılar. Hz. Muhammed(s.a.v.) sonraları bu olaydan övgüyle bahsetmektedir.

ozan cevaplandı
×

Giriş Yap