Osmanlı Devletinin Moğol baskısından uzak ve karışıklıklar içinde olan Bizans sınırında kurulması devletin gelişimini nasıl etkilemiştir?

Osmanlı Devletinin Moğol baskısından uzak ve karışıklıklar içinde olan Bizans sınırında kurulması devletin gelişimini nasıl etkilemiştir?

1
ahmet 11.84K Rep.

Osmanlı Devletinin Moğol baskısından uzak ve karışıklıklar içinde olan Bizans sınırında kurulması devletin gelişimini nasıl etkilemiştir? Açıklayınız.

Ömer cevaplandı
0
Ömer 11.91K Rep.

Malazgirt Zaferi’nden sonra birçok Türk boyu ile beraber Anadolu’ya geldik. Türkiye Selçuklu Devleti hükümdarı Alaaddin Keykubad biz Kayılar’ı Bizans sınırında bulunan Söğüt ve Domaniç’e yerleştirdi. Bizi, Selçuklu sınırını Bizans’a karşı korumak ve bu devlete karşı fetih ve gaza yapmakla görevlendirdi. Bizans güçlü bir devlet olma özelliğini çoktan kaybetmişti. Siyasi birliğini yitirmiş, taht kavgalarıyla çalkalanıyordu. Komşusu olduğumuz Bizans İmparatorluğu’nun şehir ve kasabaları her biri kendi başına buyruk tekfur denilen yöneticilerin elinde. Yaşadığımız bölgenin doğu ve güneyinde ise güçlü Türk beylikleri bulunuyordu. Türkiye Selçuklu Devleti de Moğollara yenildikten sonra eski gücünü yitirmiş topraklarında birçok Türk beyliği ortaya çıkmıştı. Moğollar Anadolu’ya saldırılar düzenliyorlar, Türk boyları da bu saldırılar yüzünden Anadolu’nun batısına göç ediyorlardı.
Temel geçim kaynağımız hayvancılık olup sürülerimizle yazın Domaniç yaylasına kışın ise Söğüt’e göçüyoruz. Oğullarımdan Osman da burada doğdu. Yiğitlik ve cesareti ile kardeşleri arasında öne çıkan Osman’ı, benden sonra Kayıların başına geçmeye uygun başlıca aday olarak görüyorum.

Ömer cevaplandı
×

Giriş Yap