Orucun birey ve toplum üzerindeki faydaları konusunda sizin gözlemleriniz nelerdir?

Orucun birey ve toplum üzerindeki faydaları konusunda sizin gözlemleriniz nelerdir?

1
ahmet 11.84K Rep.

Orucun birey ve toplum üzerindeki faydaları konusunda sizin gözlemleriniz nelerdir? Çevrenizden örnekler veriniz.

ozan cevaplandı
0
ozan 13.12K Rep.

Orucun diğer ibadetlerde olduğu gibi birey ve topluma kazandırdığı pek çok fayda
vardır. Oruç, dinimizin temel kaynağı olan Kur’an’la olan yakınlığımızı artırır. Çünkü Kur’an’ın indirildiği ramazan ayında yapılacak en önemli ibadetlerden biri Kur’an’ı çokça okumak ve anlamaya çalışmaktır.

Oruç ibadeti, her şeyden önce insana sabretmeyi ve zorluklarla mücadeleyi öğretir. Hayatta acı ile tatlı, zorlukla kolaylık bir arada bulunur. Çoğu kez iyilik ve güzelliğe ulaşmanın yolu, zorluklarla mücadele etmekten geçer. Bu yönüyle sabır, başarıya ulaşmanın en önemli şartlarından biridir.

Oruç, bir irade eğitimidir. İradesi zayıf insanların, olumsuz davranışlara meyletmesi daha kolaydır. Oruç, insanı kötü alışkanlık ve çirkin davranışlardan uzaklaştıran ve insanın iyi huylar kazanmasına yardımcı olan bir ibadettir.

Orucun bireysel olduğu gibi toplumsal yararları da vardır. Oruç, insanın şefkat ve merhamet duygularını geliştirerek bunun topluma sevgi ve yardımlaşma şeklinde yansımasını sağlar. Oruç tutan kimse, açlığın ne demek olduğunu bizzat tatmış olduğundan yokluk içinde kıvranan fakirlerin, kimsesizlerin çektikleri sıkıntıları hisseder. Bunun sonucu olarak da fakirlere yardım elini uzatarak onların sıkıntılarını giderir. Toplumun huzur ve mutluluğuna katkıda bulunur. Ramazan ayının en önemli özelliklerinden biri de dinimizin emrettiği mali ibadetlerden biri olan fitrenin bu ayda verilmesidir. Zenginler de zekâtlarını ramazan ayında vermeye özen gösterirler. Tüm bunlar, insanlar arasındaki yardımlaşma ve dayanışma duygusunu güçlendirmektedir.

ozan cevaplandı
×

Giriş Yap