Namazın bireysel ve toplumsal faydaları nelerdir? Düşüncelerinizi aşağıya yazınız.

Namazın bireysel ve toplumsal faydaları nelerdir? Düşüncelerinizi aşağıya yazınız.

1
ahmet 11.84K Rep.

Namaz kılmak bize ne gibi faydalar sağlayabilir? Namazın bireysel ve toplumsal faydaları nelerdir?
Düşüncelerinizi aşağıya yazınız.

ahmet seçilmiş cevap

En iyi cevap

1
Eda 2.99K Rep.

Namazın Faydaları

İbadetlerin bir hedefi de,insanı ruhen ve bedenen sağlam tutmak,ruhi ve bedeni hastalıklara karşı korumak;hatta malının sağlığını bile korumaktır.Çünkü namaz gibi ibadet ve yıkanmayı Ön şart kabul etmekle beden temizliğine,özellikle namaz,oruç ve hac insanın ruhi temizliğe vasıtasıdır.

Genelde bazı hastalıklar vardır ki,sebebi mikrobiktir,insanın cismine arız olur.Bazı hastalıklar da vardır ki,sebebi mikrobik değildir,yani ruhidir,insanın ruhi fonksiyonlarına ve yaşantısına arız olur.Fakat bununla beraber arasında kesin bir kategorik bir ayrım olmadığından ,bedeni bir hastalık,bazen ruhi yaşantıyı da hasta ettiği gibi,ruhi bir hastalık bazen bedeni de etkileyebilir.O halde tam sağlıklı bir kişilik için hem bedeni hem de ruhu dengeli bir şekilde sağlıklı tutmak gerekir.İslam,namaz ve diğer ibadet sistemiyle her türlü hastalığa karşı hem koruyucu bir hekimlik ,hem de iyileştirici etkin bir ilaçtır.

Namaz bütün erkanıyla Allah’ı hatırlama ve zikretmektir.Allah’ı zikretmek olan namaz,insanın bedenine,hem de ruhuna şifadır.Cenab-ı Hak şöyle buyuruyor:”Onlar inanmışlar,kalbleri Allah’ı zikirle huzura kavuşur.”(Ra’d Suresi:28)Yine:”Rablerinden korkanların bu kitaptan tüyleri ürperir,sonra hem derileri,hem de kalbleri Allah’ın zikriyle yumuşar ve yatışır.”(Zümer Suresi:23) Bir hadis-i şerifte,”Namazda şifa vardır.”(Ahmed ibn.-i Hanbel:2/390) buyurulur.

ahmet en iyi cevap seçildi
1
ozan 13.12K Rep.

İbadetler, kulluk bilinci ile yalnızca Allah (c.c.) için yapılır. Bununla birlikte her ibadetin insanlar için birçok faydası vardır. Çünkü Yüce Allah, kullarının iyiliğini ister.

Yüce Allah (c.c.) gerçek anlamda huzur ve mutluluğa ulaşan mümin kullarının özelliklerini sayarken birinci sırada namaza yer verir. Kur’an’da şöyle buyrulur: “Namazlarında huşu içinde olan müminler kurtuluşa ermiştir.” “Huşu”, Allah’ın (c.c.) yüceliği karşısında hissedilen büyük ve derin saygıdır. Bu öyle kuvvetli bir duygudur ki namaz kılan kimseyi başka duygu ve düşüncelerden arındırarak sadece Allah’a (c.c.) bağlar.
Namaz, insanın Yüce Allah (c.c.) ile bağını canlı tutan bir ibadettir. Günde beş defa namaz kılarak Allah (c.c.) ile bağımızı kuvvetlendirmiş ve ona yakınlaşmış oluruz.

• Namaz, insanın Yüce Allah ile bağını canlı tutar.
• Namaz, insanın duygu dünyasını zenginleştirir.
• Namaz, insanın, davranışlarında bilinçli olmasını sağlar. İnsanı kötü ve çirkin davranışlardan uzak tutar.
• Namaz, insanda birlikte yaşama ve dayanışma bilincini geliştirir.
• Namaz, temizliğe alıştırır.
• Namaz, zamanı iyi kullanmayı öğretir.

ozan cevaplandı
×

Giriş Yap