Namazı neden kılmamız gerekir?

Namazı neden kılmamız gerekir?

1
ahmet 11.84K Rep.

NAMAZ NEDİR VE NİÇİN KILINIR? Namazı neden kılmamız gerekir?

ozan cevaplandı
0
ozan 13.12K Rep.

Namaz, Kur’an-ı Kerim’deki “salat” kelimesinin karşılığıdır. “Salat”; namaz kılmak, dua etmek ve yüceltmek anlamlarında kullanılır. İnsan namaz kılarken Rabb’ini anar, ona olan sevgi ve saygısını dile getirir ve şükreder.
Namaz bütün ilahî dinlerde emredilmiştir. Kur’an-ı Kerim’in birçok ayetinde de namazın anlamı ve önemi anlatılır. Örneğin Nisâ suresinin 103. ayetinde, “…Şüphesiz namaz, müminlere vakitleri belirlenmiş bir farzdır.” buyrulmuştur. İslam dininde akıllı ve ergenlik çağına ulaşmış her Müslüman için namaz farz kılınmıştır. Sevgili Peygamberimiz de (s.a.v.) “Namaz dinin direğidir.”Tirmizî, İman, 8. buyurarak namazın İslam’ın temel şartlarından biri olduğunu söylemiştir.Buharî, İman, 1, 2.

Namaz; başlama tekbiri, ayakta durmak, rükû yapmak, secde etmek, oturmak ve selam vermek gibi bedenî hareketlerden oluşur. Bu hareketler yapılırken bazı ayet ve dualar okunur. Namaz kılan kişi, Allah’ın (c.c.) huzuruna çıkmış ve onunla iletişim kurmuş olur. Namazı bu bilinçle kılan kişiler, Yüce Allah’a (c.c.) yakınlaşırlar ve onu gönüllerinde hissederler. Bu nedenle Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.), “Secde; kulun Rabb’ine en yakın olduğu andır.”Müslim, Salat, 215. buyurmaktadır.

ozan cevaplandı
×

Giriş Yap