Mikroskobik canlılar ile ilgili internet ve dergilerden görsel malzemeler araştıralım.

Mikroskobik canlılar ile ilgili internet ve dergilerden görsel malzemeler araştıralım.

1
ahmet 11.84K Rep.

Mikroskobik canlılar ile ilgili internet ve dergilerden görsel malzemeler araştıralım. Araştırmamız sonucunda ulaştığımız mikroskobik canlı görsellerini kullanarak bir poster hazırlayalım. Hazırladığımız posteri sınıfta arkadaşlarımızla paylaşalım.

Ömer cevaplandı
0
Ömer 11.91K Rep.

Yemeklerin ve sütün belli bir süre sonra bozulması, ekmeğin, portakalın ve salçanın küflenmesi gibi etrafımızda gözlemlediğimiz bazı olaylar çıplak gözle göremediğimiz bu canlılar tarafından gerçekleştirilir. Bu canlıları görebilmek ve incelemek için mikroskop kullanılır. Mikroskop, çıplak gözle görülemeyen küçük cisimlerin görüntülerinin mercekler yardımıyla büyütülerek incelenmesini sağlayan bir alettir. Bu nedenle yalnızca mikroskop yardımıyla görebildiğimiz canlılara mikroskobik canlılar denilmektedir.

Aşağıdaki resimlerde mikroskobik canlılardan bazılarını görmekteyiz. Mikroskobik canlılar başka hangi ortamlarda bulunur? Mikroskobik canlılar kutuplardaki buzullardan, okyanusların en derinlerindeki kayalara kadar çok çeşitli ortamlarda yaşayabilirler. Bu canlılar, suda, havada, toprakta, yiyeceklerin üzerinde ve diğer canlıların vücutlarında bulunabilir.

Mikroskobik Canlıların Faydaları
Mikroskobik canlıların insan ve çevre için yararlı etkileri vardır. Bu canlılar, ölü bitki ve hayvan arklarının çürüyerek toprağa karışmasını sağlar. Böylece Dünya üzerindeki yaşamın devamı açısından son derece önemli bir rol üstlenirler. Ayrıca bazı mikroskobik canlılar hamurun mayalanmasını, sütten yoğurdun ve peynirin oluşmasını, çeşitli meyve sularının sirkeye dönüşmesini sağlar. Mikroskobik canlılar hastalıklardan korunmamızı sağlayan aşılar, hastalıkların tedavisinde kullanılan antibiyotikler ve bazı vitaminlerin üretimi ile atik suların temizlenmesinde de kullanılmaktadır.

Mikroskobik canlıların zararları
Mikroskobik canlıların insan ve çevre açısından bazı zararları da vardır. Bu canlılar, yiyeceklerin bozulmasına ve küflenmesine, besin zehirlenmelerine, uzun süre bekleyen giyecek, mobilya, ahşap ve deri malzemelerin çürümesine neden olur.

Grip, zatürre, verem, sıtma ve suçiçeği gibi pek çok hastalığın nedeni bazı mikroskobik canlılardır. Günümüzde bu hastalıkların tedavisi yapılabilmesine rağmen, hasta olmamak için hastalıklara yol açan mikroskobik canlılardan uzak durmak gerekmektedir. Bu amaçla alabileceğimiz önemli tedbirler vardır. Bu tedbirlerden bazıları şunlardır:

• Dengeli ve düzenli beslenelim.
• El ve vücut temizliğine dikkat edelim.
• Ellerimizi su ve sabunla özenli bir şekilde yıkayalım.
• Kullandığımız eşyalarımızın temizliğine dikkat edelim.
• Hasta olduğumuzda başkalarına bulaşmasını önlemek için öksürürken ve hapşırırken mendil ile ağız ve burnumuzu kapatalım.
• Çiğ olarak tüketeceğimiz sebze ve meyveleri bol suyla yıkayalım.
• Et ürünlerini iyice pişirerek tüketelim.
• Kısa sürede bozulabilecek yiyeceklerimizi buzdolabında saklayalım. Çünkü sıcak ya da ılık ortamlar, mikroskobik canlıların yaşamasını kolaylaştırır.

Ömer cevaplandı
×

Giriş Yap