Mevsimleri karşılaştırarak kışın var olmayan nice canlının baharda nasıl dirilip ortaya çıktığını araştırınız.

Mevsimleri karşılaştırarak kışın var olmayan nice canlının baharda nasıl dirilip ortaya çıktığını araştırınız.

1
ahmet 11.84K Rep.

Mevsimleri karşılaştırarak kışın var olmayan nice canlının baharda nasıl dirilip ortaya çıktığını araştırınız.

ozan cevaplandı
0
ozan 13.07K Rep.

ÖLÜMDEN SONRA DİRİLİŞİN ÖRNEKLERİ

Kur’an-ı Kerim’de, Yüce Allah, “Her can ölümü tadacaktır… Sonunda bize dönersiniz.”(1) buyuruyor. Ancak, günümüzde birçok insan, öldükten sonra dirilmenin akla uygun açıklamasını da bilmek istiyor. Bu bakımdan, ahirete iman konusunu, aklımıza yakınlaştıracak çok çeşitli örneklerle açıklamak gerekiyor. Yaşadığımız bu hayatta, ölmenin ve tekrar dirilmenin birçok ilginç örnekleri vardır:

1. Önce, temel besin kaynağımız olan ekmeği düşünelim… Ekmeğin ham maddesi olan buğday, sararmış ekin hâlindeyken biçilir. Bu bir ölümdür buğday için… Değirmene gönderilir, ezilir ve un hâline getirilir. Bu da ikinci bir ölümdür. Sonra suyla karıştırılıp iyice yoğrulur, hamur hâline getirilir. Daha sonra da fırında pişirilir. Buğday için bu da bir başka ölümdür. Sofraya getirilen ekmek, parçalanır, ağza alınıp çiğnenir ve tanınmaz hâle gelir. Bu da buğdayın değişik bir ölümüdür. En sonunda mideye indirilir ve çeşitli salgılarla karıştırılarak bambaşka bir ölümü tadar. Bunca ölümden sonra artık bir daha dirilemez derken mideden bağırsaklara geçer. Oradan da vücuda faydalı maddeler kılcal damarlarla emilerek gerekli organlara postalanır.
Bir ekmek parçası bu kadar ölümleri yaşayıp mide mezarına da gömüldükten sonra eskisinden daha kıymetli ve daha canlı olarak yeniden dirilir. Gözümüzde ışık, kaslarımızda güç, elimizde tırnak olarak varlığını sürdürür.

2. Sonbaharda yapraklarını döküp kışın kapkara odunlara dönüşen ve öldü sanılan ağaçlar, baharla birlikte yeniden uyanır, canlanır. Yer altında kış uykusuna yatmış olan hayvanların, baharda yeniden yeryüzündeki hayatlarına başlamaları gibi insan da ölüm kışından sonra, yeniden diriliş baharına kavuşacaktır.

3. “Uyku, ölümün küçük kardeşidir.” denilmiş. Biz her gece, ölümün küçük kardeşini yaşarız. Yorganımızı başımıza çeker, yatağımıza gireriz. Biliriz ki bu gecenin uykusundan sabahın uyanıklığına varacağız. Ancak, uykuda ölü gibiyiz. Çoğu zaman başka dünyalarda gezer dururuz. Ölüm de yatağı mezar olan uzunca bir uyku gibidir. Her gecenin bir sabahı, her kışın bir baharı vardır. Nasıl her sabah gözümüzü yeni bir güne açıyorsak uykunun ağabeyi olan ölümden sonra da yeni bir dünyaya uyanacağız.

4. Vücudumuzu meydana getiren en küçük yapı, hücredir. Bu hücrelerden bir kısmı oluşurken bir diğer kısmı da ölmektedir. Mesela deri hücrelerimizin tamamı her sene yenilenir. Kanımızdaki alyuvar ve akyuvarlar da böyledir. Binlercesi ölür, binlercesi yeniden dirilişi yaşar. Böylece vücudumuz büyük bir mezarlığa döner; bizzat kendi varlığımız, ölümün ve dirilmenin en canlı örneğini oluşturur.

5. Kıyamet koptuktan sonra insanların yeniden diriltilmeleri bir anda ve topyekûn olacaktır. Bahar mevsiminde nasıl, bir günde, insanlardan sayıca daha çok olan yapraklar yeşeriyor, çiçekler açıveriyorsa bütün insanlar da ahirette bir defada diriltileceklerdir.

ozan cevaplandı
×

Giriş Yap