Mevsim nedir? Mevsim oluşumunu etkileyen faktörler nelerdir? Yorumlayınız.

Mevsim nedir? Mevsim oluşumunu etkileyen faktörler nelerdir? Yorumlayınız.

1
ahmet 11.84K Rep.

Aşağıdaki görsellerde hangi mevsimlerin olduğunu belirtiniz. Mevsim nedir? Mevsim oluşumunu etkileyen faktörler nelerdir? Yorumlayınız.

ozan cevaplandı
0
ozan 13.07K Rep.

Bu görsellerde ilkbahar yaz sonbahar ve kış mevsimleri görülmektedir.
Mevsim Nedir? Yılın, Güneş’ten ısı, ışık alma süresi ve dolayısıyla iklim koşulları yönünden farklılık gösteren, yaklaşık üçer ay olarak kabul edilen, ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış olarak adlandırılan dört bölümünden her biri.

Dünya’nın eksen eğikliği ve Güneş etrafındaki hareketi mevsimlerin oluşumuna neden olur. Mevsimlerin başlangıcı olarak dört önemli tarih bulunmaktadır. Bunlar, 21 Haziran-21 Aralık (gün dönümü) ve 21 Mart-23 Eylül (gece-gündüz eşitliği) tarihleridir. Güneş’ten gelen ısı ve ışık enerjisinin mevsime olan etkisini belirleyen yardımcı faktör yeryüzünün ısıyı soğurma oranıdır. Yeryüzünden olan yansıma miktarı düşük olan alanlar, daha fazla enerji soğuran alanlardır. Çöller Güneş’ten gelen ışınların yaklaşık %25’ini yansıtmaktadır, bu yüksek soğurma oranı nedeniyle çöller fazla ısınmaktadır. Kutuplarda bulunan buz kütleleri ise zaten küçük açılarla gelen Güneş ışınlarını etkin olarak yansıttığı için kutuplar daha soğuk olur.

ozan cevaplandı
×

Giriş Yap