Marmara Denizinde Balık Türlerinin yok olmasının sebepleri nelerdir?

Marmara Denizinde Balık Türlerinin yok olmasının sebepleri nelerdir?

0
mhmtdmn 3.89K Rep.

Yaklaşık 50 yıl önce Marmara Denizinde 125 balık türü yaşarken günümüzde 10 balık türü kalmıştır. Sizce bunun sebepleri nelerdir? Bu tür sorunların çözümü için ne gibi önerilerde bulunursunuz?

bilgin seçilmiş cevap

En iyi cevap

1
bilgin 1.04K Rep.

İstanbul gibi büyük şehirlerin ortasında kalan Marmara Denizine, şehir pis sularının arıtılmadan akıtılmasından dolayı Marmara denizi çok kirlenmiştir. Marmara denizinin çevresi sanayi bölgeleri olması da bu sanayi atıkların denize kadar ulaşmasından dolayı bu kirlilik oldukça artmıştır.

Marmara denizindeki bu kirlenmeden dolayı, Marmara denizindeki balıkların ihtiyacı olan oksijen miktarı oldukça azalmış, Balıkların yaşayamamasına, balık miktar ve türlerinin azalmasına sebep olmuştur.

Bu tür sorunların çözümü için, denizler temizlenmeli, denizlere atıkların akıtılmaması için önlemler alınmalı, deniz veya sular temizlendikten sonra, burada yaşayabilecek canlı türleri ile bu sular zenginleştirilmeli, balık ve canlı türleri salınmalı, çoğalmaları sağlanmalıdır.

Hemen bu alanlarda avlanmaların durdurulması, balık türleri ve sayısı belirli bir miktarın üzerine çıkana kadar avlanmaya izin verilmemesi, daha sonrası için de denetimli bir avlanma yapılmalıdır.

bilgin en iyi cevap seçildi
×

Giriş Yap