Kültürümüzde Ramazan ve oruçla ilgili geleneklere üç örnek veriniz.

Kültürümüzde Ramazan ve oruçla ilgili geleneklere üç örnek veriniz.

0
ozan 13.07K Rep.

Kültürümüzde Ramazan ve oruçla ilgili geleneklere üç örnek veriniz.

ozan seçilmiş cevap

En iyi cevap

4
mhmtdmn 3.13K Rep.

Kültürümüzde ve toplumumuzda, ramazan ayında gelenek hâline gelen bazı uygulamalar vardır. Mukabele okuma, Hırka-i Şerif ziyareti, camilere mahya asılması, diş kirası ve tekne orucu bunlardan başlıcalarıdır.

Mukabele: Genellikle cami ve mescitlerde, Kur’an’ı güzel okuyan bir kimsenin Kur’an’ı okuması ve diğer kişilerin de okunan Kur’an’ı takip etmesine denir. Ramazan ayı boyunca camilerde veya evlerde toplanan Müslümanlar, Kur’an’dan her gün bir cüz okurlar. Ramazan ayı sonunda da Kur’an’ı baştan sona okuyup bitirmiş olurlar. Buna hatim denir.

Hırka-i Şerif Ziyareti: Peygamberimizin (s.a.v.) vasiyeti üzerine Hz. Ömer (r.a.) ve Hz. Ali’nin (r.a.), Yemen’deki Karan köyüne giderek Veysel Karani’ye hediye ettiğine inanılan krem rengindeki yünlü kumaştan dokunan hırkaya Hırka-i Şerif denir.  Hırka-i Şerif, İstanbul’daki Hırka-i Şerif Camii’nde korunmaktadır. Her yıl ramazan ayında ziyarete açılan bu hırka, birçok Müslüman tarafından ziyaret edilmektedir. Hırka-i Şerif, ramazan ayının ilk haftasından arefe gününe kadar halkın ziyaretine açık tutulmaktadır.

Mahya: Birden çok minaresi bulunan camilerde, özellikle ramazan aylarında minareler arasına yazılan dinî içerikli ışıklı yazıya denilmektedir. Ramazan ayında, bu ayın ve orucun önemini ifade eden sözlerin, ayet ve hadislerin ya da önemli dinî mesajların yazılı olduğu mahyalar camilerimizi süslemektedir.

Diş Kirası: Dinimizde ve kültürümüzde, ramazan ayında yoksulların iftara çağrılması ve onlara yemek yedirilmesi teşvik edilmiştir. İşte iftara davet edilen yoksullara, yemek yendikten sonra ev sahibi tarafından verilen para, hediye gibi şeylere diş kirası denilmektedir. Diş kirası, ev sahibinin cömertliğinin bir göstergesi sayılmaktadır. Eski zamanlarda daha yaygın olan bu gelenek; müminler arasında sevgi, saygı ve dayanışma gibi güzel duyguları güçlendirmekteydi.

Tekne Orucu: Ramazan ayında büyüklere özenen çocukların, sabahtan öğlene kadar ya da öğleden akşama kadar veya daha kısa bir süre için oruç tutmalarına tekne orucu denir. Büyüklerin küçükleri oruca alıştırmak için izin verdikleri bu oruç türü, dinen oruç sayılmasa da faydalı bir uygulama olarak kabul edilmektedir.

ozan en iyi cevap seçildi
×

Giriş Yap