Kişisel zamanımızı planlarken nelere dikkat etmemiz gerekir?

Kişisel zamanımızı planlarken nelere dikkat etmemiz gerekir?

1
ahmet 11.84K Rep.

Kişisel zamanımızı planlarken nelere dikkat etmemiz gerekir?

ozan cevaplandı
0
ozan 13.07K Rep.

Bir işi sonuçlandırmak için neyin, ne zaman yapılacağının önceden düzenlenmesine plan denir. Planlı çalışmak, bireyi başarıya götürdüğü gibi işlerimizi de zamanında ve düzgün bir şekilde sonuçlandırmamızı sağlar. Planlı çalışmak, başarılı bir bireyin sahip olduğu özelliklerden biridir. Buna karşın işlerini bir plan dahilinde yapmayan yani gelişigüzel yapan bireyler başarıya ulaşamayabilir.

Bu nedenle işlerimizi zamanında ve başarılı bir şekilde sonuçlandırmak istiyorsak görev ve sorumluluklarımızı yerine getirirken planlı hareket etmeye özen göstermeliyiz. Bu amaçla günlük, haftalık, aylık hatta yıllık planlar yapabiliriz. Bu sayede kişisel zamanımızı daha verimli bir şekilde değerlendirebiliriz.

Bireyler, çoğu kez zamanın kendilerine yetmediğinden yakınırlar. Bunu sık sık söyleriz ya da duyarız. Burada önemli olan zamanı doğru planlayabilmektir. Bireyin yapmak istediği ve yapmak zorunda olduğu işler vardır. Ders çalışmak, okula gitmek, uyumak bireyin yapması gereken işlere örnektir. Oyun oynamak, kitle iletişim araçlarını (televizyon, Genel Ağ bağlantılı bilgisayar ve cep telefonu gibi) kullanmak ise bireyin yapmak istediği işlere örnektir. Birey, kişisel zamanını planlarken bu durumları dikkate almalı, günün büyük bir bölümünü sadece tek bir işi yaparak geçirmemelidir. Örneğin sadece ders çalışmak, sadece oyun oynamak, sadece televizyon izlemek doğru değildir. Zamanı planlayıp yöneterek hayatımızda bir denge kurmaya özen göstermeliyiz. Sizin için neyin önemli olduğunu belirlemeniz zamanı yönetebilme açısından önemli bir adım olacaktır. Yapacağımız işleri bir yere yazmak veya not etmek onları unutmamızın önüne geçebilir. Derslerimize günlük ve düzenli olarak çalışmak ileride karşımıza çıkacak iş yükünü azaltır.

ozan cevaplandı
×

Giriş Yap