Kimler zekat verir? Açıklayınız.

Kimler zekat verir? Açıklayınız.

1
ahmet 11.84K Rep.

Kimler zekat verir? Açıklayınız. 5. sınıf temel dini bilgiler

Ömer cevaplandı
0
Ömer 11.91K Rep.

Bir kimsenin zekât vermekle yükümlü olması için Müslüman, akıl sağlığı yerinde, ergenlik çağına erişmiş ve hür olması gerekir. Borcundan ve temel ihtiyaçlarından fazla nisap miktarı mala sahip olması gerekir.

Nisap; zekât, fitre ve kurban gibi ibadetler için konulan bir zenginlik ölçüsüdür. Ayrıca nisap miktarı mala sahip olan kimsenin zekâtla mükellef olması için bu malın kazanç veya yarar sağlayan bir mal olması ve üstünden bir yıl geçmesi gerekir. Buna göre kişinin oturduğu ev, bindiği araç, kullandığı araç-gereçler, ev eşyaları gibi temel gereksinimleri zekât vermede zenginlik sınırını belirleyen nisap miktarının hesaplanmasına dâhil edilmez.

Zekât, sadece paradan, altından, gümüşten, bazı küçükbaş ve büyükbaş hayvanlardan, tahıl ve bakliyat cinsinden, meyvelerden, madenlerden, taşımacılıktan, kira ve işyerlerinin gelirlerinden verilir. Zekâtı verilmesi gereken altın, 83 gramdan fazla olmalıdır. Temel ihtiyaçların dışında bu kadar altına, gümüşe veya o değerde paraya sahip olan kimse, bunların kırkta birini (yüzde iki buçuğunu) zekât olarak vermekle yükümlüdür. Nisap miktarında olan ticaret mallarının üzerinden bir yıl geçen ve satın alınırken ticarete
niyet edilen malların zekâtı verilir. Koyun ve keçiler 40’ı, sığır ve mandalar ise 30’u aştığında zekât verilir.

Ömer cevaplandı
×

Giriş Yap