Karşılaştığınız bir sorunu çözerken hangi yollara başvurursunuz?

Karşılaştığınız bir sorunu çözerken hangi yollara başvurursunuz?

1
ahmet 11.84K Rep.

Karşılaştığınız bir sorunu çözerken hangi yollara başvurursunuz? Düşüncelerinizi açıklayınız.

Eda cevaplandı
1
Eda 2.99K Rep.

Karşılaştığımız bir sorunu çözerken hangi yollara başvurursunuz?

Karşılaştığımız bir sorunu çözmeden önce çözmeden önce:

İlk olarak sorunun neden çıktığını sakince öğrenmeye çalışırdım. Bir sorunun ilk olarak nedenini öğrenirsek karşılaştığımız sorunun nedenini anlayabiliriz.

Daha sonra doğru bir çözüm yolu aranmalıdır. Sorunu ve bu sorunda mağdur veya haksız olan kişileri teker teker dinleyip empati kurmalıyız.

Çözüme odaklı haksızlıkların olmadığı yeni çözümler bulunmalıdır. Bulunan çözüm karşı tarafları kızdıracak türden olmaması gerekir. Taraf tutmamız gerekir.

Kişilerin yaptığı hataları uygun bir şekilde onlara anlatmamız gerekir. Ancak bunu yaparken suçlayıcı bir dille konuşulmamalıdır. Karşıdakini hem rahatlatacak hem de hatalarını anlamaya neden olacak konuşmalar yapılmalıdır. Objektif olmak şarttır.

Önyargıda bulunulmamalıdır. Her taraf eşit şekilde dinlemelidir.

Aradaki kızgınlığı geçirdikten sonra o soruna beraberce çözüm aranmalıdır. Çözüm her iki tarafı da memnun edecek türden olmalıdır.

Çözüme bulunduktan sonra tarafların memnun olup olmadığı sorulmalıdır. Kafalarına takılan yerler var ise çözülmelidir. Sorunun büyük olup olmaması önemlidir. Doğru bir çözüm yolu bulunabilmelidir.

Sorunun tamamen ortadan kalkıp kalmadığı tespit edilmelidir. Sorunlar genellikle insanlar arasında çıktığı için bu yönden baktım. Ancak sorun başka etmenlere de bağlı olabilir.

Farklı etmenler ile ilgili ise aynı şekilde neden ve niçin olduğu öğrenilmelidir.

Sorunu farklı açılardan incelememiz gerekir.

Çözüme odaklı olunması gerekir.

Örnek olarak sorun verirsek:

Yolda büyük bir trafiğin olduğunu düşünelim. Fakat insanlar yolun tam ortasında durmuş kavga ediyorlar. Diğer insanlar yoldan bu yüzden geçemiyorlar. Bu soruna bağırarak, değil o iki insanı sakinleştirerek çözebiliriz.
İnsanları anlayarak konuşmak her zaman daha olumlu sonuçlar almamızı sağlayacak. Sorunları anlamadan neden olduğumu sormadn esip gürlemek sadece o sorunun büyümesine neden olur. Sorunun çözümünü sakince, empati kurarak neden olduğunu anlamaya çalışarak çözmeliyiz.

Eda cevaplandı
0
ozan 13.12K Rep.

Karşılaştığımız bir problemi çözerken, problemin boyutuna göre öncelikli olarak, olumlu iletişim yoluyla çözmeye çalışırız. Bu şekilde çözemezsek haklı olduğumuzu da düşünüyorsak, kamu kurumlarına ve mahkemelere başvurarak hakkımızı ararız.

ozan cevaplandı
×

Giriş Yap