Jules Verne’in , Ay’a Seyahat romanını Ay’a gidilmeden önce yazmasından hareketle edebiyat ile bilim arasındaki ilişkiyi değerlendiriniz.

Jules Verne’in , Ay’a Seyahat romanını Ay’a gidilmeden önce yazmasından hareketle edebiyat ile bilim arasındaki ilişkiyi değerlendiriniz.

0
ahmet 11.84K Rep.

Jules Verne’in (Jul Vern), Ay’a Seyahat romanını Ay’a gidilmeden önce yazmasından hareketle edebiyat
ile bilim arasındaki ilişkiyi değerlendiriniz.

Eda cevaplandı
0
Eda 2.99K Rep.

Tüm icat ve buluşlar incelendiğinde görürüz ki hepsinin temelinde ya ihtiyaç, ya merak, ya da tesadüfi bulgular yatar. Bazense insan sonunda hiçbir şey elde etmeyi ummadan, bir beklentisi olmaksızın merak eder ve hayal kurar. İşte sanat, edebiyat burada başlar.

Edebiyat bilim dallarından ve bilim teknikteki gelişmelerden beslenir, bu bir gerçek. Ancak insanların özgürce hayal kurup bunu başkalarıyla paylaştığı eserler de bilime ilham kaynağı olabilir. Jules Vern’in durumunda yazdığının gerçekten bilime ilham mı oldu yoksa insanlar zaten Ay’a gitmeye kararlı mıydı bilmiyoruz, ancak örtüştüklerini görüyoruz. Sanat ve bilim ne kadar ayrı tutulsa da unutmayalım ki pek çok ortak noktaları olan kardeşlerdir.

Eda cevaplandı
0
ozan 13.12K Rep.

Edebiyatla bilim arasındaki ilişki üzerinde durulurken, edebiyatın bilimle bağını hiçbir zaman koparmaması gerektiği unutulmamalıdır. Bu durum gerçeküstü, fantastik özellikler taşıyan edebî eserler için de geçerlidir.
Edebiyatla bilim etkileşim içinde varlıklarını sürdürür. Yazar bilimlere ait olguları, ilkeleri edebiyatın kuralları ve estetik kalıpları içinde araç olarak kullanır. Edebî eserler, bilimsel çalışmalara ilham kaynağı olabilir. Edebî eserden hareketle bilim insanları yeni buluşlar gerçekleştirebilir. Jules Verne’in (Jul Vern) insanoğlunun Ay’a henüz gitmediği bir dönemde yazdığı Ay’a Seyahat adlı romanı, edebiyatın bilime kaynaklık etmesinin bir örneğidir.

ozan cevaplandı
×

Giriş Yap