İstiklâl Savaşı’na telgrafçılar savaşı denilmesinin nedeni nedir?

İstiklâl Savaşı’na telgrafçılar savaşı denilmesinin nedeni nedir?

1
ahmet 11.84K Rep.

Telgrafçılar Savaşı

İstiklâl Savaşı’nın en zor günlerinde haberleşme çok önemliydi. Çünkü savaş esnasında iletilecek bir bilginin bile hayati önemi vardı. Bu dönemde en önemli kitle iletişim aracı telgraftı. Aşağıda İstiklâl Savaşı’ndaki telgrafçılarımız hakkında bir metin ve Atatürk’ün telgrafçılarımız için söylediği söz yer almaktadır. Metni ve Atatürk’ün sözünü okuyarak soruları cevaplayınız.

İstiklâl Savaşı’nın kazanılmasında, dönemin en ileri haberleşme aracı olan telgrafla yürütülen çok çetin bir kavganın rolü inkâr edilemez. Fatsalı Halim Efendi, Telgrafçı Hamdi Bey gibi çok sayıda isimsiz telgrafçı, İstanbul’daki İngiliz haber alma kaynaklarının akıl almaz baskı ve kuşatmasını kırarak Anadolu’ya gizli bilgileri sızdırmışlardır. Mustafa Kemal, savaşın seyrini, haberleşmenin
başında bulunarak, bilgi akışını izleyerek kontrol altına almış, dönemin en hızlı iletişim olanağını kullanarak zamanın en çağdaş teknolojisinden yararlanmıştır. Atatürk, İstiklâl Savaşı’nın örgütlenmesini, vali ve ordu komutanlarıyla yaptığı eş güdümü telgrafla gerçekleştirmiş, Saray’a karşı geliştirdiği stratejiyi kendisine bağlı telgrafçılarla yürütmüştür. Posta-Telgraf idaresinin
İngilizlerin elinde olmasına karşın, en olumsuz koşulların aşılmasını isimsiz kahraman telgrafçılarla başarmıştır. Telgraf hatlarının tahrip edildiği, telgrafhanelerin basılıp dağıtıldığı bir ortamda yurtsever telgrafçılar, Mustafa Kemal’in hizmetinde yer almış, ona bilgi aktarabilmek, iletilerini yerine ulaştırabilmek uğruna canlarını hiçe sayarak çalışmışlardır. Karartılmış ve her türlü psikolojik savaşın yürütüldüğü bir ortamda bir grup yurtsever telgrafçı, Atatürk’ün haber alma kanallarının açık kalması için savaş vermiştir. İşte bunun içindir ki İstiklâl Savaşı bir anlamda “telgraf savaşı’’ olarak da kabul edilebilir.

Bütün telgrafçılarımızın millî girişim ve hareketimize yaptıkları özverili hizmetlerinin millî tarihimizde önemli yeri vardır. Kendilerine bugün açıkça teşekkür etmeyi bir görev sayarım.
Mustafa Kemal Atatürk

1. İstiklâl Savaşı’na telgrafçılar savaşı denilmesinin nedeni nedir?

ahmet cevaplandı
×

Giriş Yap