İnsanlar neden hayal kurar? Anlatınız.

İnsanlar neden hayal kurar? Anlatınız.

1
ahmet 11.84K Rep.

İnsanlar neden hayal kurar? Anlatınız. 5. sınıf 2017-2018 Türkçe dersi

ozan cevaplandı
0
ozan 13.12K Rep.

Dünyadaki büyük buluşlar, zaferler, kahramanlıklar hayal gücümüzün eseridir. Jules Verne (Jul Vern) “Ay’a Yolculuk”u yazdığında henüz Ay’a giden yoktu. “Cennetin Pınarları”, yıldızlara asansörle gidebileceğimizi müjdelediğinde teknoloji bu kadar ilerlememişti. Fatih gemileri karadan denize yürüterek İstanbul’u aldığında günümüzdeki gibi rahat bir ulaşım ağı bulunmuyordu.
İnsanoğlu gerçekte sahip olamadıklarına hayallerinde erişiyordu. Alaaddin masalda uçan halısıyla istediği yere gidebiliyordu. Kanatsız insan da düşlerle uçuyordu. Önce hayal
vardı.
Bugün bizi dünyanın her yerine götüren uçaklarımız, helikopterlerimiz, göklerde süzülen balonlarımız var. Hâlâ kanatlarımız yok ama kanatların işini yapan araçlar üretebiliyoruz. Ay’a gidildi. Diğer gezegenlere yolculuk hazırlıkları başladı. Hayallerin günün birinde gerçek olabileceğini biliyoruz.
İnsan âlemde hayal ettiği müddetçe yaşar, demiş şair. Demek ki insanın hep gerçekçi olduğu bir yaşamı yaşamdan saymamış. Ayağı yere basan işler yapmak gerçek hayata uygun olsa da ruhumuz yaramaz bir çocuk. Bize verilenle yetinmiyor. Ama bu yaramaz çocuğun, bir hayalin çaba harcamadan gerçek olamayacağını da bilmesi gerekiyor.

ozan cevaplandı
0
ozan 13.12K Rep.

İnsanların yaptıkları buluşları başarıları bir hayal ile başlar. Hayal etmeden ilerlemek ve başarılı olmak mümkün değildir.

ozan cevaplandı
×

Giriş Yap