İnsanı insan yapan daha ne gibi özellikler vardır?

İnsanı insan yapan daha ne gibi özellikler vardır?

1
ahmet 11.84K Rep.

Yukarıda bahsedilenlerin önemli bir kısmı insana ait özelliklerdir. İnsanı insan yapan daha ne gibi özellikler vardır? Bu özelliklerin insanlarda olmaması bir eksiklik midir?

Ömer cevaplandı
0
Ömer 11.91K Rep.

1. ÜMİT ve KORKU Ümit, bir insanın var olabilmesi için gerekli yaşam enerjisidir. Ümit bitince yaşam da biter. Korku ise yaşamımızdaki uyarıcı ve koruyucu ikaz işaretleridir. Korku olmazsa yaşam çığrından çıkar, tehlikelere karşı zamanında önlem alınmasına imkan olmaz. Dikkat edilecek nokta, korkunun bizi paralize etmesini önlemek ve korkudan korkmamaktır.

2.SEVGİ ve ŞEVKAT Evren, Tanrı’nın sevgi enerjisinin yoğunlaşmasıyla oluşmuştur. Evrenin temel maddesi sevgidir ve sevgi evrendeki en etkili güçtür. Sevginin gücü canlı cansız her şeyi etkileyen, evreni ayakta tutan tek faktördür. Yıldızllar sevgi ile parlar, sevginin gücüyle yörüngelerinde hareket ederler. Yeryüzünde yaşam sevginin eseridir. Sevgi, biz seversek var olur. Ve sevmek önce kendimizi sevmemizle başlar. Şevkat, sevgi enerjisinin koruyucu, iyileştirici, yetiştirici özelliğinin ortaya çıkışıdır.

3.SABIR ve SEBAT Sabır, bir şeyin olması için gereken zamanı sağlayan, var oluşun gerçekleşmesi için gerekli alanı yaratan güçtür. Sebat ise vazgeçmeme halidir ki sabır ve sebat olmadan hiçbir iş tamamlanamaz. Hiçbir mücadele kazanılamaz.

4.GÜLERYÜZ ve NEZAKET Güleryüz yaşamı positive çeviren ve her kapıyı açan sihirli anahtardır. Gülümseme bulaşıcıdır. İnsanlara gülümse onlar da sana gülümser. Hayata gülümse, hayatta sana gülümser. Nezaket, saygı göstermek karşındakinin var oluşunu kabul etmek ve ona yaşam alanı bırakmaktır ki aynı şekilde karşı tarafa yansır. Nezaketi önce kendimize, sonra karşımızda ve çevremizdekilere ve nihayet bütün evrene göstermeliyiz. Bunu yaptığımızda aynen bize geri yansıyacaktır. Dünyamızı yok olmaktan kurtaracak tek şey nezakettir.

5. CESARET ve GAYRET Yaşamda sorumluluğu üstlenmek ve bir şeyler yapmak, insiyatifi ele almak ve değişim için harekete geçmemiz ancak cesaret ve gayretle mümkün olabilir. Cesaret ve gayret, risk almamızı, Kendimizi zorlayarak kişilik ve güvenlik sınırlarımızı aşmamızı ve büyümemizi, sağlayan faktörlerdir.

6.ÖĞRENMEK ve HİZMET Bizler bu dünyaya öğrenmeye ve üç boyut ve zaman sınırları içinde yaşama deneyimini ve eğitimini yaşamaya geliyoruz. Yaşamımız boyunca öğrenmeli ve öğrendiklerimizle içinde yaşadığımız bu dünyaya yeni değerler katmalıyız.

7.RIZA ve ADALET Rıza, elimizde olanı görmek ve pozitife odaklanmak, olanı başka türlü olmasını istemeden öylece kabullenmek, değiştirilemiyecek olanı boşa enerji harcamadan kabul etmek, şimdi bu anda burada olanı oldoğu gibi yaşamaktır. Rıza, şükretmektir. Adalet kendi haklarını ve başkalarının haklarını savunmak ama her şeyden önce affetmektir .

8. TEVAZU VE EDEB Kendini bilmek, haddini bilmek, sınırlarını bilmek, kulluğun şartlarını yerine getirmektir

Ömer cevaplandı
×

Giriş Yap