İklim nedir? Mevsim düzeninin bozulması iklimleri nasıl etkiler?

İklim nedir? Mevsim düzeninin bozulması iklimleri nasıl etkiler?

1
ahmet 11.84K Rep.

İtalya Uluslararası Fizik Merkezinde yapılan araştırmalar sonucu, iklim değişimi nedeniyle yağışların yıldan yıla daha düzensiz hâle geleceği açıklandı. Dünya’nın oluşumundan bu zamana hava olaylarının farklılıklar geçirdiği ve bu değişimlerin iklimleri etkilediği belirtildi. Mevsim düzeninin bozulacağından bahseden yetkililer, yaptıkları simülasyonlar sonucunda 21. yüzyılda farklı iklim çeşitlerinin oluşabileceğini belirttiler.
– İklim nedir?
– Mevsim düzeninin bozulması iklimleri nasıl etkiler?

ozan cevaplandı
0
ozan 13.07K Rep.

Bir yerde uzun bir süre gözlemlenen sıcaklık, nem, hava basıncı, rüzgâr, yağış, yağış şekli gibi olayların ortalamasına iklim adı verilir. Bir yerin iklimi o yerin enlemine, yükseltisine, yer şekillerine, kalıcı kar durumuna ve denizlere olan uzaklığına bağlıdır.

Bir bölgenin iklimi çeşitli etkiler sonucu zamanla değişiklik gösterebilir. İklimde meydana gelen değişikliklerin tümüne iklim değişikliği adı verilir. Örneğin, geçmişte kışın nehirlerin ve göllerin donması sıkça gözlemlenirken günümüzde bu olaylar daha az yaşanmaktadır. Doğrudan veya dolaylı olarak atmosferin bileşimini bozan insan faaliyetleri sonucunda Dünya genelinde küresel iklim değişiklikleri yaşanmaktadır.

İklim değişikliği nedeniyle hava sıcaklıklarında her yıl 1-3 derece arasında sıcaklık artışı gözlemlenebilir. Bu artışlar su kaynaklarının azalmasına, kuraklık, çölleşme ve erozyona neden olur. Ayrıca bu durum buzulların erimesiyle deniz seviyesini yükselerek tarım ve turizm alanlarının sular altında bırakır. Sonuçta iklim değişikliği çığ, sel ve taşkın gibi doğa olaylarında artışa, insan ve hayvan sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olur.

ozan cevaplandı
×

Giriş Yap