Hz. Muhammed (s.a.v.) kıyafetlerinin temiz olması için nelere özen gösterirdi? Örneklerle açıklayınız.

Hz. Muhammed (s.a.v.) kıyafetlerinin temiz olması için nelere özen gösterirdi? Örneklerle açıklayınız.

1
ozan 13.12K Rep.

Hz. Muhammed (s.a.v.) kıyafetlerinin temiz olması için nelere özen gösterirdi? Örneklerle açıklayınız.

Ömer cevaplandı
0
Ömer 11.91K Rep.

Bir gün bir bedevi eski, tozlu bir elbise içinde Hz. Peygamberin (s.a.v.) yanına gelmişti. Efendimiz ona, ‘Malın var mı?’ diye sorunca, ‘Evet, Allah bana her maldan ihsan etmiştir.’ cevabını almıştı. Bunun üzerine Hz. Peygamber (s.a.v.), “Allah, kula verdiği nimetin, onun üzerinde görülmesini sever.” buyurdu.

Peygamber Efendimiz, dağınık saçlı, bakımsızlıktan saçları birbirine girmiş bir adam gördü. Bunun üzerine, “Bu (adam) saçlarını düzeltecek bir şey bulamamış mı acaba?” buyurdu. Bir keresinde de üzerinde kirli elbiseler bulunan başka bir adam gördü. “Bu adam da elbisesini yıkayacak bir şey bulamamış mı?” buyurdu.

Peygamberimiz, toplum içine girerken elbiselerinin temiz olmasına dikkat eder, çevresini de bu konuda uyarırdı. Efendimiz (s.a.v.), bazı insanların yıkanıp temizlenmeden terli terli ve kirli iş elbiseleriyle işten çıktıkları gibi mescide cuma namazı kılmaya geldiklerini görünce onları uyarmış ve onlardan yıkanıp temizlenmelerini ve temiz elbiselerle mescide gelmelerini istemiştir.

Bu konuda şöyle buyurmuştur: “Kim cuma günü boy abdesti alır, en güzel elbisesini giyer, yanında varsa güzel koku sürünür, sonra da cumaya gelip insanların
omuzlarına basıp geçerek rahatsız etmez ve Allah’ın (c.c.) kendisine yazdığı ve takdir ettiği kadar namazını kılar; imam hutbe için çıktığı zaman namazını bitirinceye kadar susup dinlerse; bu davranışı onun bu cuma ile geçmiş cuma arasındaki günahlarının bağışlanmasını sağlar.”

Lüks ve israf konusunda da uyarılarda bulunan Peygamber Efendimiz, “İşitmiyor musunuz? İşitmiyor musunuz? Sadelik imandandır. Sadelik imandandır. Sadelik imandandır.” sözleriyle sade giyinmeyi tavsiye etmiştir. Ayrıca giyim kuşamda asıl olanın temizlik olduğunu “Elbisesinin temizliği ve aza kanaat etmesi, müminin Allah katındaki yüce değerine işarettir.” sözleriyle vurgulamıştır.

Ömer cevaplandı
×

Giriş Yap