Hz. Ali ve Hz. Ebu Bekir’in hicretteki rollerini değerlendiriniz.

Hz. Ali ve Hz. Ebu Bekir’in hicretteki rollerini değerlendiriniz.

1
ahmet 11.84K Rep.

Hz. Ali ve Hz. Ebu Bekir’in hicretteki rollerini değerlendiriniz.

Ömer cevaplandı
0
Ömer 11.91K Rep.

Mekkeli müşriklerin Müslümanlara karşı baskısı her geçen gün artıyordu. Buna rağmen Hz. Muhammed (s.a.v.), peygamberlik görevini en iyi şekilde yerine getirmek için çalışıyordu. Bir gün Medine’nin ileri gelenlerinden bir grup, Mekke’ye geldi. Peygamberimiz (s.a.v.) 620 yılında gerçekleşen bu ziyaret sonucunda Medinelileri İslam dinine davet etti. Onlar da bu daveti kabul ederek Müslüman oldular. Bunlar, Medine’ye döndüklerinde orada İslam dinini anlattılar ve başka kişilerin de İslam dinini tanımasına katkı sağladılar.

Medineliler, 621 ve 622 yıllarında daha büyük bir kalabalıkla Mekke’ye geldiler. Peygamberimizle (s.a.v.) görüşerek her zaman ve her yerde onu destekleyeceklerine dair söz verdiler. Bu kişiler, Peygamberimizi (s.a.v.) ve Mekke’de bunalan diğer Müslümanları Medine’ye davet ettiler. “Akabe Biatları” adı verilen bu görüşmelerden sonra Mekkeli Müslümanlar, gruplar hâlinde ve gizlice Medine’ye hicret etmeye başladılar. Mekke’de Hz. Ali (r.a.), Hz. Ebu Bekir (r.a.) ve Peygamberimizle (s.a.v.) birlikte az sayıda Müslüman kalmıştı. Bir süre sonra Peygamberimiz de (s.a.v.) Hz. Ebu Bekir’le (r.a.) beraber Medine’ye doğru yola çıktı. Hz. Ali (r.a.), müşrikleri oyalamak ve Peygamberimizin (s.a.v.) hicretini kolaylaştırmak amacıyla bütün tehlikeleri göze alarak onun yatağına yatmıştı. Müşrikler Peygamberimizi (s.a.v.) öldürmek üzere eve girdiklerinde orada sadece Hz. Ali’yi (r.a.) buldular. Şaşkına dönen müşrikler Peygamberimiz (s.a.v.) bulmak için evden ayrıldılar.

Hz. Ali (r.a.), Peygamberimizin (s.a.v.) bıraktığı emanetleri sahiplerine teslim ettikten sonra yola çıkarak Kuba köyünde Hz. Peygamberle (s.a.v.) buluştu. Peygamberimiz (s.a.v.) ve beraberindekiler 622 yılının eylül ayında Medine’ye ulaştı. Medineliler Peygamberimizi
(s.a.v.) büyük bir sevinç ve coşkuyla karşıladı.

Ömer cevaplandı
×

Giriş Yap