Hayvanlarda üreme süreçleri nelerdir?

Hayvanlarda üreme süreçleri nelerdir?

0
bilgin 1.04K Rep.

Hayvanlarda üreme süreçleri nelerdir? Fen bilimleri ile ilgili üreme konusundan orta uzunlukta olursa sevinirim.

mhmtdmn cevaplandı
0
mhmtdmn 3.89K Rep.

Omurgalı hayvanlarda eşeyli üreme süreci yaşanır. Eşeyli üremede erkek ve dişi üreme hücrelerinin döllenmesi sonucu canlı meydana gelmektedir. Eşeyli üreme iç döllenme ve dış döllenme şeklinde gerçekleşir.

Dış döllenme: Erkek ve dişi üreme hücrelerinin vücut dışında, suda birleşmesidir. Bu canlılar döllenme
şansını artırabilmek için aynı anda aynı yerlere çok sayıda üreme hücresi bırakırlar. Döllenme ve döllenme sonucu oluşan embriyonun gelişimi suda olur. Dış döllenme balık, kurbağa ve suda yaşayan omurgasızlarda görülür.

İç döllenme: Erkek ve dişi üreme hücrelerinin dişi canlının vücudunda birleşmesidir. İç döllenme olayında erkek birey çok sayıda, dişi birey az sayıda üreme hücresi oluşturur. Kuşlar, sürüngenler, suda yaşayan memeliler ile karada yaşayan memelilerde görülür.

Kuş, yılan, kertenkele ve timsah gibi hayvanlar yumurtayla ürer. Bu canlıların yavruları yumurta içerisinde gelişerek dünyaya gelir. Çevremizde gördüğümüz pek çok hayvan ise yavrularını doğurarak ürer. Yavrular anne karnında gelişimlerini tamamladıktan sonra dünyaya gelir. Koyun, kaplan, aslan, at, kedi ve

Omurgasız hayvanların bazılarında hem eşeyli hem de eşeysiz üreme görülür. Bu canlılarda eşeysiz üreme tomurcuklanma ve rejenerasyonla gerçekleşir. Omurgasız hayvanlar genellikle eşeyli ürerler ve yumurta oluşturarak çok sayıda yavru yaparlar. Bu canlılarda yavru bakımı yoktur. Ancak karınca ve bal arısı gibi koloni halinde yaşayan böceklerde larvalar ergin bireyler tarafından beslenir.

mhmtdmn cevaplandı
×

Giriş Yap