Hava kirliliğini önlemek için neler yapabileceğimizi aşağıda verilen boşluğa yazalım

Hava kirliliğini önlemek için neler yapabileceğimizi aşağıda verilen boşluğa yazalım

1
ahmet 11.84K Rep.

Hava kirliliği tüm canlıların yaşamını ve insan sağlığını olumsuz etkiler. Hava kirliliğini önlemek için neler yapabileceğimizi aşağıda verilen boşluğa yazalım.

Hava kirliliğine karşı alınabilecek önlemler


Ömer cevaplandı
0
Ömer 11.91K Rep.

-Hava kirliliğinin yoğun olduğu büyük illerimizde kaliteli ve temiz linyitin yakılması için gerekli tedbirler alınmalıdır.

-Kentsel ısınmada doğal gazın kullanımının artırılması ve yoğun hava kirliliği yaşanan illerimize doğal gazın götürülmesi gerekmektedir.

-Yakıtların tekniğe uygun olarak yakılabilmesi için kazanın, yakıtın yanma özelliğine göre standartlarına uygun olarak üretilmesi ve uygun yanma şartlarının sağlanması gerekmektedir. Kazan yakıcıların periyodik zamanlarda eğitilerek, uygun yakma kurallarını öğrenmeleri sağlanmalıdır.

-Büyük ısıtma sistemlerine filtre takma zorunluluğu getirilmelidir.

-Sadece uçucu kül için elektrofiltre bulunan termik santrallere desülfürizasyon tesislerinin de zorunlu olarak kurdurulması sağlanmalıdır.

-Bina projelerinde, baca ve kazanın konacağı yer standartlara uygun olmalı ve ısı yalıtımına önem verilmelidir.

-Motorlu taşıtlar için; karbüratör ayarı şartı getirilmeli Almanya’ da olduğu gibi benzindeki kurşun miktarı 0.15 gr/lt seviyesine indirilmeli ve kademeli olarak kurşunsuz benzine geçilmelidir.

Ömer cevaplandı
×

Giriş Yap