Günlük yaşamınızda sürtünmeyi artırmaya ve azaltmaya yönelik yeni fikirler üretiniz

Günlük yaşamınızda sürtünmeyi artırmaya ve azaltmaya yönelik yeni fikirler üretiniz

1
ahmet 11.84K Rep.

Sürtünme kuvvetinin günlük yaşamdaki önemini öğrendiniz. Hangi durumlarda sürtünmenin fazla, hangi ortamlarda az olması gerektiğini biliyorsunuz. Buna göre günlük yaşamınızda sürtünmeyi artırmaya ve azaltmaya yönelik yeni fikirler üretiniz. Bu fikirlerinizi sınıfta arkadaşlarınızla tartışınız.

ahmet seçilmiş cevap

En iyi cevap

1
ozan 13.12K Rep.

Tekerlekli sandalyeyi beton bir zeminde sürmek kolayken toprak zeminde zordur. Bunun sebebi toprak zeminin daha pürüzlü olması ve sürtünme kuvvetinin hareketi engelleyici etkisinin fazla olmasıdır.

Günlük yaşantımızda bir çok işi yapabilmek için sürtünme kuvvetinden yararlanırız. Bazı durumlarda sürtünme kuvvetinin az olmasını isteriz. Bazı durumlarda ise sürtünme kuvvetinin fazla olması işimizi kolaylaştırır.

Kışın arabaların lastiklerine zincir takılması sürtünme kuvvetini artırarak arabanın kaymasını engeller.

Halterciler halteri kaldırmadan önce ellerini özel bir tozla ovalar. Bu toz sürtünme
kuvvetini artırarak halterin ellerinden kaymamasını sağlar.

Araçların kaymasını engellemek için kışın buz tutan yollara kum serpilmesi de sürtünme
kuvvetini artırmak için yapılır. Ağır bir valizi kolay hareket ettirmek için valizin altına takılan tekerler sürtünmeyi azaltır.

Böylece cisim daha kolay hareket ettirilir. Islak ve yağlı yüzeyler kaygan yüzeylerdir. Çünkü su ve yağ yüzeyin pürüzlerini doldurarak yüzeyi pürüzsüz hale getirir. Makine parçaları da sürtünmeye bağlı aşınmaların engellenmesi için yağlanır.

ahmet en iyi cevap seçildi
×

Giriş Yap