Güneydoğu Anadolu bölgesinin turistik yerleri nelerdir?

Güneydoğu Anadolu bölgesinin turistik yerleri nelerdir?

1
Eda 2.99K Rep.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin turistik yerleri nelerdir?

mhmtdmn seçilmiş cevap

En iyi cevap

1
Tuna 150 Rep.

Pek çok uygarlığı topraklarında ağırlamış olan Diyarbakır, Türkiye’nin ve hatta dünyanın en eski şehirlerinden biridir. Geçmişi M.Ö. 7.500’lü yıllara dek uzanan şehirde, tahmin edeceğiniz gibi gezilip görülecek pek çok yer bulunmaktadır. Diyarbakır deyince aklımıza ilk olarak Malabadi Köprüsü, Ulu Camii, Bakırcılar Çarşısı, Eyvan Geceleri ve büyüklüğüyle meşhur Diyarbakır karpuzu gelir. Bir dönem Ermeni Krallığı ve Akkoyunlulara başkentlik yapmış Diyarbakır’ın hemen hemen her sokağında karşınıza tarihten bir iz çıkar. 5700m uzunluk, 82 adet burç ve dört yöne açılan kapılarıyla Çin Seddi’nden sonra dünyanın en uzun suru olarak bilinen şehrin surları, üzerlerindeki görkemli kabartmalar ve kitabeler ile görülmeye değerdir. Tarih boyunca önemli bir ticaret güzergahı olan şehirin geçmişinde, yüzlerce yıllık hanlar ve kervansaraylar da önemli bir yer tutar. Adıyaman Güneydoğu Anadolu’nun batısında yer alan Adıyaman, Nemrut Dağı ve üzerinde barındırdığı Kommagene Krallığı’na ait devasa heykelleri ve kitabeleriyle dünyanın dört bir yanından binlerce insanı kendisine çekiyor. Ülkemizin önemli milli parklarından biri ve dünyanın 8. harikası olan Nemrut Dağı, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası ilan edilmiştir. Antik Kommagene Uygarlığı’nın kalıntıları dev heykeller, Tümülüs, kaleler, Karakuş Tepesi ve Cendere Köprüsü Milli Park sınırları içerisinde yer alan koruma altındaki alanlardır. Milli Park’taki antik kalıntıların yanı sıra, dünyanın en büyüleyici gün doğumu ve batımının da izlenebildiği dağ, 2.150m yüksekliğindedir. Eserleri görmek için Adıyaman ve Adıyaman Havaalanı’na 15km uzaklıktaki Kahta’daki otellerden rehberlik ve ulaşım hizmeti sağlayabilirsiniz. Milli Park, Kahta’dan 43 km uzaklıktadır. Şanlıurfa Mezopotamya’nın en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Şanlıurfa, efsaneleriyle öne çıkan bir şehir olma özelliğine sahip. Peygamberler şehri olarak da bilinen Şanlıurfa, bu özelliğini Hz. İbrahim Mağarası, Balıklı Göl gibi efsanelere kaynaklık eden mekanlara ev sahipliği yapmasından alıyor. On bir bin yıllık tarihi geçmişiyle ziyaret edenleri adeta zamanda yolculuğa çıkaran şehirdeki geziye kaleden başlamak gerek. Tam bir ortaçağ kalesi olan Urfa Kalesi’ne çıkan merdivenler üzerinde kent tepeden görülüyor. Kalede yer alan mancınıklar bir efsaneye tanıklık ediyor. Hz. İbrahim’in Kral Nemrut tarafından tepeye kurulan bu mancınıklarla (şimdiki Balıklı Göl olan alanda yakılmış) ateşe atılmak suretiyle yakılmak istenirken ateşin göle, odunların da balığa dönüştüğü efsanesi… Bu efsanenin kalbi Balıklı Göl ise Şanlıurfa denince ilk akla gelen mekanlardan.

mhmtdmn en iyi cevap seçildi
1
effffe 84 Rep.

VIII. yüzyılda, Emevî Komutanlarından Mansur İbni Caneve tarafından kurulankentin ilk adı, “Mansur’un Hisarı” (Hısn-ı Mansur)’dır. Kent, 1516 yılında Osmanlı topraklarına katılmış ve 1923 yılında da il olmuştur. İl, kara yolu ile çevre illere bağlı olup ayrıca, kentin Gölbaşı ilçesinden demir yolu ulaşımı da vardır.

İldeki Tarihi ve Turistik Yerler

Adıyaman Kalesi, Ulu Cami, Pirin Mağarası, Kâhta Kalesi, Cendere Köprüsü, Karakuş, Nemrut Dağı

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Tarihi Yerleri ve Doğal Güzellikleri

Kahta Kalesi

Gaziantep

Kentin eski adı “Ayıntap”tır. 1 Nisan 1920 – 9 Şubat 1921 tarihleri arasında Fransızlara karşı büyük bir savunma verdiği için kente “Gazi” unvanı verilerek kentin adı “Gaziayıntap” olmuştur. 1923 yılında il olan Gaziayıntap, 1928 yılında da Gazi Antep adını almıştır.Gazi Antep’ten kara, hava ve demir yolu ulaşımı sağlanabilmektedir.

İldeki Tarihi ve Turistik Yerler

Arkeoloji Müzesi, Gazi Antep Kalesi, Ömeriye Camii, Dülük, Hisar Anıt Mezarı, Yesemek Açık Hava Müzesi, Belkıs (Zeugma), Kargamış Harabeleri, Karasu ırmağı, Gedikli Höyük

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Tarihi Yerleri ve Doğal Güzellikleri 1

Yesemek Açık Hava Müzesi

Şanlıurfa

Peygamberler şehri olarak bilinen kentin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. 10 Nisan 1920 tarihinde Fransızlardan kurtarılan Urfa 1923 yılında il olmuştur. İl, çevre illere kara yolu ile bağlı olup ayrıca, ilin demir yolu ve hava yolu ulaşımı da sağlanmıştır.

İldeki Tarihi ve Turistik Yerler

Urfa Kalesi, Arkeoloji Müzesi, Ulu Cami, Halil Rahman Camii, Harran, Sumatar, Hazreti İbrahim Mağarası, Hazreti Eyüp Mağarası, Ayn Zeliha ve Halilürrahman gölleri, Peygamber Camii, Balıklı göl

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Tarihi Yerleri ve Doğal Güzellikleri 2

Balıklı Göl
Diyarbakır

Eski adı “Amid” olan kentin Hititler döneminde kurulduğu sanılmaktadır. 1515 yılında Osmanlı topraklarına katılan kent, 1923 yılında il olmuş, 1937 yılında da zengin bakır yataklarından dolayı “Diyarbakır” adını almıştır. İl, çevre illere kara yolu ile bağlı olup ayrıca, ilin demir yolu ve hava yolu ulaşımı da sağlanmıştır.

İldeki Tarihi ve Turistik Yerler

Ulu Camii, Diyarbakır Kalesi, Arkeoloji Müzesi, Zinciriye Medresesi, Malabadi Köprüsü, Behram Paşa Camii, Devegeçidi Barajı, Bırkıleyn Mağarası

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Tarihi Yerleri ve Doğal Güzellikleri 3

Malabadi Köprüsü

Mardin

Kentin kimler tarafından kurulduğu bilinmemektedir. 1517 yılında Osmanlı topraklarına katılan Mardin, 1923 yılında il olmuştur.İl, çevre illere kara yolu ile bağlı olup ayrıca, ilin demir yolu ulaşımı da sağlanmıştır, fakat demir yolu, genelde yük taşımacılığında kullanılmaktadır.

İldeki Tarihi ve Turistik Yerler

Mardin Kalesi, Deyrulzafaran Manastırı, Marin Kalesi, Anastasiapolis, Ulu Cami, Emüniddin Medresesi, Zinciriye Medresesi

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Tarihi Yerleri ve Doğal Güzellikleri 4

Emüniddin Medresesi

Batman

Adını Batman Çayından alan kent, 1990 yılında il olmuştur. İl, çevre illere kara yolu ile bağlı olup ayrıca, ilin demir yolu ulşımı da sağlanmaktadır.

İldeki Tarihi ve Turistik Yerler

Hasankeyf Kalesi, Dicle Nehri, Hızırbey Camii, Kandil Kalesi, Rabat Kalesi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Tarihi Yerleri ve Doğal Güzellikleri 5

Hasankeyf Kalesi

Siirt

Kent tarihinin Urartularla başladığı sanılmaktadır.1514 yılında Osmanlı topraklarına katılan Siirt, 1923 yılında il olmuştur.İl, çevre illere kara yolu ile bağlı olup ayrıca, ilin demir yolu ve hava yolu ulaşımı da sağlanmıştır.

İldeki Tarihi ve Turistik Yerler

Cumhuriyet Camii, Ulu Cami, Veysel Karani Türbesi, Sağlarca Kaplıcası, Hista (Taruni)

mhmtdmn düzenlenmiş cevap
×

Giriş Yap