Fil Olayı nedir? Bu olayla ilgili İslam tarihi, Genel Ağ gibi kaynaklardan bir araştırma yapınız

Fil Olayı nedir? Bu olayla ilgili İslam tarihi, Genel Ağ gibi kaynaklardan bir araştırma yapınız

0
ozan 13.07K Rep.

Fil Olayı nedir? Bu olayla ilgili İslam tarihi, Genel Ağ gibi kaynaklardan bir araştırma yapınız ve edindiğiniz bilgileri defterinize not ediniz.

ozan seçilmiş cevap

En iyi cevap

1
mhmtdmn 3.13K Rep.

Bu olaya kızan ve aynı zamanda amacına ulaşamayan Ebrehe Kabe’yi yıktırması gerektiğine karar verir ve çoğunluğunu fillerin oluşturduğu büyük bir ordu hazırlatarak Mekke‘ ye doğru yola çıkar. Kureyşdolaylarında yağma yaparak Mekke‘ ye kadar yol alır. Abdulmuttalip’in de 200 kadar devesine el koyar. Geri istemeye giden Abdulmuttalip’e de ‘Ben Kabe’nizi yıkmaya geliyorum sen develerin derdine mi düştün’ diye kızar. Apbdulmuttalip de; “Develerin sahibi benim Kabe’nin sahibi de var ve sana gününü gösterir” diyerek cevap verir.

Mekke‘nin yakınlarına ulaştıklarında en önde yürüyen ve en güçlü görülen fil birden yere çöker ve yürüyemez olur. Hücumdan yana zayıflayan ordunun üzerine ebabil kuşları saldırmaya başlar. Ağızlarında ve pençelerinde taşıdıkları nohut büyüklüğünde taşları ordunun üzerine üçer üçer atarlar. Taşlar askerlere değdiği anda askerlerin kafası ve vücudu ikiye ayrılır. Bunu gören Ebrehe de kaçmaya çalışır ancak ayete göre vücuduna her taş değdiğinde etleri parçalanıp dökülerek telef oldu.

ozan en iyi cevap seçildi
×

Giriş Yap